hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vállalkozás gyed, gyes alatt: ezt kell tudni a járulékfizetésről

  • adozona.hu

Vállalkozásban dolgozna gyed, gyes mellett, és szeretné optimalizálni a fizetendő közterheit, milyen jogviszony lenne a legkedvezőbb számára? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk válaszolt.

Jelenleg decemberig gyeden vagyok, utána gyesen leszek még egy évig. Vállalkozás indításán gondolkodunk, kérdésem lenne, hogyan lehet a decemberig tartó időszakban és azután minimalizálni a járulékfizetési kötelezettséget? Felmerült, hogy egyéni vállalkozóként kezdem meg a tevékenységemet, vagy a férjemmel közösen alapítunk egy bt.-t (neki van 36 órát meghaladó munkaviszonya), amiben én kültagként vennék részt. A férjem nem működne közre személyesen, én viszont igen. Milyen jogviszonyban tudom ezt a legkedvezőbben megtenni? Kezdetben havi 20-30 ezer forintos bevétel mellett lehetek-e akár csak 2 vagy 4 órás munkaviszonyban? Vagy egyszerűen személyes közreműködőként veszek részt, ilyen esetben milyen kötelező fizetendő közterhek vannak? Harmadik verzió, hogy a férjem egyéni vállalkozó lesz, és engem foglalkoztat munkaviszonyban, mondjuk 2 órásban. Mi a legkedvezőbb számunkra? – kérdezte olvasónk.

Radics Zsuzsanna szakértőnk pontokba szedett válaszai a következők:

1.) Vállalkozási tevékenység folytatása

Ha gyermekgondozási díj folyósítása mellett a szülő egyéni-, vagy társas vállalkozóként dolgozik, akkor csak a tényleges jövedelem után fizetni meg a járulékokat. Erre tekintettel, ha a vállalkozásból havi 100 000 forint jövedelmet vesz fel a gyermekgondozási díjban is részesülő személy, akkor a 100 000 forint után fizeti meg a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, a 8,5 százalékos egészségbiztosítási-, valamint munkaerő-piaci járulékot, valamint a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót (szocho).

Ha nem vesz fel jövedelmet, hanem osztalékot vesz ki a vállalkozás nyereségessége esetén, akkor természetesen nem fizeti meg a járulékokat, illetve a szociális hozzájárulási adót, azonban a vállalkozási tevékenység folytatásából ellátásra sem lesz jogosult. Vagyis például betegsége esetén nem kap a gyermekgondozási díj mellett táppénzt.

Ezzel szemben a gyes alatt folyatott egyéni, vagy társas vállalkozásnál a tényleges jövedelemtől függetlenül meg kell fizetni a minimálisan elvárt járulékot, valamint szociális hozzájárulási adót. Azaz a 10 százalékos nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, a 8,5 százalékos egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese, a 27 százalékos szocho alapja pedig legalább a minimálbér 112,5 százaléka.

Ráadásul mivel az egyéni vállalkozói tevékenység szinte minden esetben legalább középfokú végzettséget igényel, a magasabb összegű garantált bérminimumot kell figyelembe venni. Ez az idei évben bruttó 118 ezer forint, szemben a 101 500 forintos minimálbérrel. Vagyis számszerűsítve ez azt jelenti, hogy 11 800 forint nyugdíjjárulékot, 15 109 forint egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot, valamint 35 843 forint szochót kell leróni, ami összesen 62 752 forint közteher havonta.

2.) Munkaviszonyban ellátott tevékenység

Ez esetben a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja, valamint a társas vállalkozás által fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja a munkaviszonyból származó jövedelem, amelynek napi 8 órás foglalkoztatás esetén el kell érnie legalább a minimálbért. (A minimálbér havi 101 500 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 118 000 forint - középfokú végzettségnek minősül a szakmunkásiskola is.)

Amennyiben a feladatokat el lehet látni napi nyolc óránál kevesebb időben, akkor járulékfizetés, valamint a szocho alapjául vett jövedelem lehet kevesebb a fentiekben meghatározott minimálbérnél. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék és a szocho alapja a részmunkaidővel arányosítottan csökken.

3.) Vállalkozás heti 36 órát elérő foglalkoztatás

Ha a férj társas vállalkozóként heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban is áll, és az ügyvezetést, mint beltag ő látja el, akkor a feleség kültagként az alábbiak szerint fizeti meg a tb közterheket:

– A betéti társaság kültagja, ha a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony), akkor a minimálisan elvárt járulékot és szochót kell megfizetni. Azaz a nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese, a szocho alapja pedig legalább a minimálbér 112,5 százaléka.

– Ha munkaviszonyban vagy megbízásban történik a munkavégzés, akkor a munkaszerződésben, illetve a megbízási szerződésben foglalt díj lesz a járulékok és a szocho alapja. A megbízási díjból az szja-szabályai szerint általános költségelszámolás alapján 10 százalék költséget lehet levonni, vagy számlákkal igazolva az szja-előírások alapján tételes költségelszámolást is lehet választani.  Ezen, költséggel csökkentett alap után kell a megbízásban a közterheket megfizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Haznált ruha

Nagy Norbert

adószakértő

2023. évi XXIII. törvény

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Gyod – szja-bevallás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink