Táppénz, csed, gyed: munkaviszonyban lévő kismama hol, mikor, hogyan igényelje az ellátásokat?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Sok munkáltató kifejezetten támogatóan áll a kismamákhoz, és segíti őket információkkal a várandósság időszakában is, sok munkavállaló viszont elveszik az információk tengerében, és olyan is előfordul, amikor a foglalkoztató is felkészületlen, és emiatt akár késve is érkezik az első ellátás, vagy be sem adja a foglalkoztató az igénylést. Cikkünkben azt nézzük meg, hogy mikor milyen ellátást tud igényelni a munkaviszonyban dolgozó várandós kismama, mi kell hozzá, hol tudja leadni az igényét.

Várandósság időszaka

Már a várandósság alatt sok kérdés merül fel a kismamában, kezdve a keresőképtelenség szabályairól. A munkáltatónak érdemes lehet összeállítani egy rövid kisokost a legfontosabb kérdésekről, tudnivalókról az ellátásokkal kapcsolatban. A várandósság alatt fel szokott merülni az a kérdés, hogy kihasználhatja-e a kismama a betegszabadságot, vagy egyből veszélyeztetett terhesként kerül keresőképtelen állományba. Bár a gyakorlatban sokszor kommunikál erről az orvos és a várandós kismama, alapvetően a keresőképtelenség eldöntése orvosszakmai kompetencia.

Ha a kismama veszélyeztetett terhes, és emiatt kerül keresőképtelen állományba, akkor nem jogosult már betegszabadságra, egyből 9-es kóddal kerül táppénzre. Ha viszont a váradós kismama például influenzás, és emiatt lesz keresőképtelen, akkor a táppénzes papírján 8-as kód fog szerepelni, ami alapján lehet betegszabadságon, ha még nem merítette ki az évi 15 napot.

A táppénzes papírt kéthetente állítja ki a háziorvos, és ezt kell a munkáltató felé folyamatosan továbbítani, ami alapján a betegszabadságát/táppénzét kapja a munkavállaló. Amennyiben a foglalkoztató tb-kifizetőhely, akkor onnan történik a folyósítás is táppénz esetében. Ha nem tb-kifizetőhely, akkor a foglalkoztatónak 5 nap áll rendelkezésére, hogy továbbítsa elektronikusan a székhely szerinti kormányhivatal felé az igénylést, ahol meghatározzák a táppénz naptári napi alapját, majd folyósítják az ellátást.

A munkavállaló tehát nem tudja kikerülni a foglalkoztatót, önállóan nem tudja benyújtani a kérelmet. Ha azt tapasztalja a várandós kismama, hogy nem érkezik számára táppénz, a foglalkoztató nem ad számára megfelelő tájékoztatást, akkor az egészségbiztosítási főosztály ellenőrzési osztályán tud ellenőrzést kérni a foglalkoztatóra a munkavállaló.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a csed, gyed, gyes igénylésére vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fejlesztési tartalék felhasználása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Maximális támogatásintenzitás

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Tagi kölcsön

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink