hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szövetkezeti tagok tb-je: ki biztosított, ki nem?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A szövetkezeti tagság önmagában nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, azt a tag esetében csak a személyes közreműködése alapján a munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonya alapozza meg, és az erre vonatkozó biztosítási kötelezettséget ennek megfelelően kell elbírálni. Ugyanakkor a jogszabály többféle szövetkezetnél – bizonyos esetekben – kizárja a tag biztosítását. Cikkünkben ezeket az eseteket tekintjük át.

A Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 6. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja rendelkezik arról, hogy a szövetkezet tagjai közül az biztosított, aki a szövetkezet tevékenységében munkaviszony, vállalkozási vagy megbízási jogviszony keretében (a személyes közreműködést megalapozó jogviszonyra irányadó szabályok szerint) személyesen közreműködik.

FONTOS TUDNI! Annak ellenére, hogy a jogviszonyt a személyes közreműködést megalapozó jogviszony alapján állapítjuk meg, a biztosított szövetkezeti tagokra vonatkozóan a T1041-es bejelentőnek külön jogviszonykódja van (1110, Személyesen közreműködő szövetkezeti tag).

Ugyanezen passzus ba), bb), bc), bd) alpontjai viszont kivételekről rendelkeznek. A ba) alpont szerint nem terjed ki a biztosítás az iskolaszövetkezet (szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény II. fejezet 2. pontja) nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, képzésben részt vevő hallgató tagjára, a 25. életévének betöltéséig, a tanulói, hallgatói jogviszonya szünetelésének időtartama alatt sem.

Tanulmányokat folytató tanulónak, hallgatónak az minősül, aki

· nappali rendszerű oktatás keretében, vagy nappali oktatás munkarendje szerint folyó oktatásban a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerinti tanulói jogviszonnyal rendelkezik,

· a szakképzésről szóló törvény szerinti szakképző intézményben nappali rendszerű szakmai oktatásban tanulói jogviszonnyal rendelkezik,

· nappali rendszerű oktatás keretében a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) szerinti nem szünetelő (aktív) hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, vagy

· az előzőekben említett jogviszonya megszűnését követően diákigazolványra jogosult, a diákigazolványra való jogosultsága lejártáig.

Tanulmányok szünetelésének időtartama a járulékok és a foglalkoztatói kötelezettségek tekintetében a 6. paragrafus (1) bekezdés b) pont ba) alpontja alkalmazásában azt az időtartamot kell érteni, amíg a tanulói, hallgatói jogviszony szünetel, valamint a szünetelést közvetlenül követő 3 hónapot.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a közérdekű nyugdíjas szövetkezetben, szociális szövetkezetben, illetve a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezetében tagok biztosítotti jogviszonyra vonatkozó különleges szabályait!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Házi vágás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kft. üzletrész eladása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink