Nyugdíjra jogosultság megváltozott munkaképességű személyeknél

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban – rehabilitációs, rokkantsági ellátás – részesülő személyek esetében rendszeresen visszatérő kérdés, hogy a nyugdíjkorhatáruk betöltésekor továbbra is rehabilitációs, illetve rokkantsági ellátottak maradnak-e, vagy a folyósított ellátásukat – a korhatár előtti ellátottakhoz hasonlóan – automatikusan öregségi nyugdíjként folyósítják tovább, illetve a nyugdíjkorhatáruk betöltésekor mit kell tenniük, hogy öregségi nyugdíjassá váljanak.

A jelenleg hatályos társadalombiztosítási szabályok alapján öregségi nyugdíjra – a nők kedvezményes nyugdíjazásán túlmenően – az a személy lehet jogosult, aki betöltötte a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt (2022. január 1-jétől ez a 65. életév betöltése), és abban az időpontban rendelkezik öregségi résznyugdíj esetében legalább 15 év, öregségi teljes nyugdíj esetében pedig legalább 20 év nyugdíjra jogosító szolgálati idővel.

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény hatálya alá tartozó ellátások – rehabilitációs és rokkantsági ellátás – társadalombiztosítási szempontból nem minősülnek saját jogú nyugdíjnak, ezért annak érdekében, hogy a rokkant ellátott személy nyugdíjassá váljon, mindenképpen külön igénybejelentés benyújtásával kell kérelmeznie öregségi nyugdíja esetleges megállapítását. Ennek elmaradása esetén az érintett személy élete végéig rokkantsági ellátott marad.

A nyugdíjigénylés szempontjából külön kell választani azon rokkantsági ellátott személyeket, akik 1955. január 1-jét megelőzően születtek, és 2011. december 31-én már rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesültek, azonban a rokkantellátó rendszer változását követően nyugellátásukat 2012. január 1-jétől már nem saját jogú nyugellátásként folyósítják tovább, hanem az ugyanazon összegben, de már rokkantsági ellátásként kapják meg, és azon rokkantellátott személyeket, akik 1954 után születtek.

Az első csoportba tartozó rokkantsági ellátásban részesülő személyeknek az öregségi nyugdíj igénylésére két lehetőségük van, illetve, ha eddig külön igénybejelentéssel még nem kérték a nyugellátásuk megállapítását – az ebbe a csoportba tartozó személyek ugyanis már a 2018. évben betöltötték a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárukat  –, abban az esetben jelenleg is bármikor élhetnek ezzel a választási lehetőséggel.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben imsertetjük a választási lehetőségeket, valamint azt, hogy mely esetekben lehet, és mikor éri meg a nyugdíj újraszámítását kérni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ügyvezető díjazás nélkül

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Átalányadó választása szünetelés után

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink