hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjra jogosító szolgálati idő vásárlása: mutatjuk a lehetőségeket

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Gyakran felmerülő kérdés, hogy milyen módon szerezhetnek nyugdíjra jogosító szolgálati időt azok, akik nem végeznek keresőtevékenységet, vagy a fennálló biztosítási jogviszonyuk szünetel? Esetükben a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) külön megállapodás megkötése útján nyújt lehetőséget a szolgálati idő megvásárlására.

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretén belül megállapítható nyugellátásokra, valamint a korhatár előtti ellátásokra jogosító szolgálati időt általában egy fennálló biztosítási jogviszony – például munkaviszony, közszolgálati jogviszony, vállalkozói, társas vállalkozói jogviszony, őstermelői, megbízási jogviszony stb. – alapozza meg, mely keresőtevékenységből származó jövedelem után megfizetik a külön jogszabályban meghatározott mértékű nyugdíjjárulékot, 2020. július 1-jétől társadalombiztosítási járulékot.

Hogyan szerezhetnek nyugdíjra jogosító szolgálati időt azok, akik nem végeznek keresőtevékenységet?

Megállapodással négy esetben lehet szolgálati időt vásárolni.

Nemcsak szolgálati időt, hanem egyidejűleg nyugdíjalapot képező jövedelmet is vásárol, aki azért köt megállapodást, mert nem biztosított vagy a biztosítási ideje szünetel. Emiatt a megállapodásban tetszőleges, de legalább a minimálbért elérő jövedelem jelölhető meg a járulékfizetés alapjaként. A fizetendő nyugdíjjárulék mértéke 22 százalék.

Fontos tudni, hogy a megállapodást előre, a jövőre vonatkozóan lehet csak megkötni, utólag nem. A járulékot a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig minden esetben meg kell fizetni, a befizetés elmulasztása esetén a megállapodás automatikusan megszűnik (Tbj. 48. § (1) bekezdés). Az e jogcímen 2023. május 1-jétől kötött megállapodás esetén a havi minimális fizetési kötelezettség 232 000 x 22% = 51 040 forint lesz. 375 000 forint választott jövedelem esetén a havi fizetési kötelezettség 375 000 x 22% = 82 500 forint lesz. A minimálbér változása esetén a változást követő hónap 12. napjáig kell a módosított összegű nyugdíjjárulékot megfizetni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a további eseteket, amikor szolgálati időt lehet vásárolni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink