adozona.hu
Rokkantellátottak munkavégzési korlátai, terhei, kedvezményei
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Megvaltozott_munkakepesseguek_munkavegzesi__ZQWR4O
Rokkantellátottak munkavégzési korlátai, terhei, kedvezményei
A rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra jogosult személy az ellátása mellett folytathat keresőtevékenységet. Bemutatjuk, hogy milyen korlátozással, mekkora közterherfizetés mellett dolgozhat munkaviszonyban a megváltozott munkaképességű személy, továbbá, hogy a foglalkoztató milyen kedvezményeket vehet igénybe e foglalkoztatás kapcsán.
Munkaviszonyos foglalkoztás korlátai
A rehabilitációs illetve rokkantsági ellátásban részesülő személy dolgozhat, akár munkaviszonyban is. Ez esetben a munkavégzését azonban az alábbiak korlátozzák:
– A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell arra az időtartamra, amikor az ellátott munkaviszonyában a munkaideje a heti 20 órát meghaladja. Azaz a rehabilitációs ellátásban részesülő kereshet akár havi bruttó 400 ezer forintot is azzal, hogy a munkaideje maximum heti 20 óra vagy ennél kevesebb lehet.
– A rokkantsági ellátásban részesülő munkaviszonya esetén arra kell figyelemmel lenni, hogy jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül ne haladja meg a minimálbér 150 százalékát (2015-ben havi 157 500 forintot). Amennyiben a jövedelme ezt a jövedelemkorlátot meghaladja, akkor a rokkantsági ellátást meg kell szüntetni.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen közterheket kell fizetnie ilyen foglalkozatás esetén a munkavállalónak és a munkáltatónak!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
Tisztelt Szilágyi Ferenc!
A megváltozott munkaképességűekről szóló jogszabály korábban azt mondta ki, hogy akkor kell a rokkantsági ellátást megszűntetni, ha 3 egymást követő hónap havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát. A hatályos szabály azonban már nem havi átlagról szól, hanem 3 egymást követő hónapon keresztül a minimálbér 150 százalékát meghaladó jövedelemet tartalmaz, így már nem számolhatunk a havi átlag alapján.
Kedves Sz. Ferenc!
Örömmel várjuk kérdését az Adózóna megfelelő felületén. Erre külön funkciót tart fenn a szerkesztőség. A kommentár íráaa előtt automatikusan értesítést kapnak erről olvasóink. A kérdés-válasz funkció használatának (itt nem részletezendő) belső okai vannak. Várjuk kérdését!
Üdvözlettel az Adózóna csapata
Tisztelt Adózóna Csapat!
Én a kérdésemet azért itt tettem fel, mert a cikkhez kapcsolódik; annak egy bekezdése kérdéses a számomra. Szerintem ebben az esetben ezt itt kellene megválaszolni.
Üdv!
Sz. Ferenc
Kedves Olvasóink!
Kérjük, hogy kérdéseiket ne kommentárban, hanem a "Kérdések és válaszok" menüben szíveskedjenek feltenni!
Köszönjük. Az Adózóna csapatqa
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Rehabilitációs illetve rokkantsági ellátásban részesülő személy lehet továbbra is vállalkozó? Vállalkozóként nincs jövedelme. 25.000 forint KATA-t fizet. Főállású vállalkozó melléktevékenységben végzett vállalkozói jogviszony. Vállalkozóként kaphat továbbra is ellátást? Most esedékes a felülvizsgálat.
Válaszát előre is köszönöm!
Kovács Bertalanné
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna!
Az Ön által írt cikk első részében az olvasható, hogy „…arra kell figyelemmel lenni, hogy jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül ne haladja meg a minimálbér 150 százalékát…”
A kérdésem az lenne, hogy ez esetben 3 havi átlagot vizsgálnak, vagy ténylegesen azt, hogy 3 egymást követő hónapban ne haladja meg az említett korlátot a kereset (vagyis ez esetben az illető kereshet az első két hónapban akár bruttó 400.000 Ft-ot is, míg a harmadik hónapban a jelenlegi minimálbért és mégsem szűnik meg a rokkantsági ellátása)?
Válaszát előre is köszönöm!
Szilágyi Ferenc