hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közterhek felhasználási szerződésnél

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
2

Gyakori, hogy a szerzői jogi védelem alá eső tevékenység eredményének hasznosítására úgynevezett felhasználási szerződést kötnek az érintettek. Összefoglaltuk, hogy milyen közterheket kell fizetnie a kifizetőnek és a magánszemélynek.

Bár a Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) külön nem nevesíti, a felhasználási szerződés egyike a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyoknak (a T1041-es nyomtatványon saját jogviszony kóddal is rendelkezik), így az e tevékenységet folytató személy biztosítási kötelezettségét a 6. § (1) f) pontjában foglaltak szerint bíráljuk el.

Mindez a Tbj. 13. § (5) bekezdéséből válik egyértelművé, amely szerint amennyiben a szerzői jogi védelem alatt álló mű hasznosítására irányuló felhasználási, hasznosítási, használati szerződés (a továbbiakban együtt: felhasználási szerződés) alapján a szerzői jogi védelem alatt álló mű szerzője, előadója (előadóművész) személyes közreműködésre is kötelezett, e tevékenységet a megbízásra vonatkozó szabályok szerint kell elbírálni. A járulékalap megállapításakor a felhasználási szerződés (előadás) szerinti személyes munkavégzés (közreműködés) díjazását kell figyelembe venni.

Ez utóbbi kitételt akár mellőzhetné is a jogszabály, hiszen a Tbj. 32. szakasza külön rendelkezik arról, hogy nem minősül járulékalapot képező jövedelemnek a szerzői jogi védelem alatt álló mű felhasználására, a szabadalom és kiegészítő oltalmi tanúsítvány tárgyát képező találmány, a növényfajta-oltalom alatt álló növényfajta, a használati- és formatervezési mintaoltalom alatt álló minta, valamint az azonosításra alkalmas módon rögzített vagyoni értéket képviselő műszaki vagy szervezési ismeret, tapasztalat mint védett ismeret hasznosítására irányuló felhasználási vagy hasznosítási szerződés (licenciaszerződés) alapján a felhasználás vagy hasznosítás jogának ellenértékeként kifizetett díj, valamint a találmányi díj, az alkalmazotti találmány hasznosítására való jog ellenében járó díj, a szolgálati és alkalmazotti növényfajta, a szolgálati és alkalmazotti használati- és formatervezési minta tekintetében a nemesítőt, a feltalálót és a szerzőt megillető díj.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben példával illusztráljuk, hogy miben tér el a felhasználói szerződésben szereplői szerzői jogdíj és a munkavégzésért járó jövedelem adója és tb-je!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
széles imre

Tisztelt Hajni!
Ez 2021. június 10-ig így is volt, tehát a vázolt helyzetben meg kellett volna fizetnie a kifizetőnek a szociális hozzájárulási adót. Az említett időponttól hatályos a Szocho. (2018. évi LII.) törvény 5. § (1) bekezdés j) pontja, miszerint nem keletkezik az 1. § (1)-(3) bekezdése szerint adófizetési kötelezettsége - e tevékenysége, jogállása alapján szerzett jövedelme tekintetében a Tbj. szerint saját jogú nyugdíjasnak minősülő adófizetésre kötelezett személynek az Szja tv. szerinti egyéb jövedelem kivételével.
Tehát a szocho. kötelezettség a nyugdíjas személy tekintetében megszűnt valamennyi önálló (e körbe tartozik a kérdéses jövedelem is) vagy nem önálló jövedelem után.
Üdvözlettel:

Jánosi Hajni

Tisztelt Széles Imre,

Én több helyről kértem már fentiekkel kapcsolatban szakértői véleményt, (nyugdíjas szerzői jogdíj) mindenhol ezt írták vissza:

"A felhasználói szerződés egy speciális munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony, amikor a munkát végző személy szerzői jogi védelem alatt álló művet hoz létre, illetve előadást tart. Ennél a jogviszonynál a díjazás két részből tevődik össze: a munka ellenértékéből és a vagyoni értékű jog átengedésének díjából. Ebben az esetben a munkavégzésért kapott díjazás minősül a keresőtevékenység ellenértékének, a vagyoni
értékű jog átengedése nem munkavégzésért járó díjazás, így az nem nyugdíjas magánszemély esetében sem keletkeztet biztosítotti jogviszonyt."

A SZOCHO tv. mentesíti a kereső tevékenységet folytató nyugdíjasnak kifizetett összeget. Felhasználói szerződés esetén a mentesítés a munkavégzés díjazására vonatkozik. A vagyoni értékű jog átengedése nem kereső tevékenység, így a felhasználói szerződésnek a jogátengedésre vonatkozó díja után a kifizetőnek meg kell fizetnie a szochot.

Ez akkor nem igaz?

Üdvözlettel:

Jánosi Hajni

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink