adozona.hu
Katás várandós kismama munkaviszonyt létesít – mennyi csedre, gyedre számíthat?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Katas_varandos_kismama_munkaviszonyt_letesi_T1XC4V
Katás várandós kismama munkaviszonyt létesít – mennyi csedre, gyedre számíthat?
A katás adózási forma sok egyéni vállalkozónál a legjobb választás, hogy a legalacsonyabb ráfordítással, a legtöbb jövedelmet szerezhesse. Akkor szokott gond lenni, amikor a katás vállalkozó például várandós lesz és szembesül azzal, hogy az egészségbiztosítási ellátások (mint táppénz, csed, gyed) meglehetősen alacsony összegűek. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan tud a katás egyéni vállalkozó munkaviszony létesítésével nagyobb összegű csedet, gyedet realizálni.
Induljunk ki abból, hogy a kismama már várandós, katás egyéni vállalkozó több éve, más jogviszonya nem volt, tehát a vállalkozásában biztosított. Katás vállalkozását megszüntetni nem szeretné, mert továbbra is tevékenykedne benne – tehát az nem opció, hogy lezárja a vállalkozást, majd munkaviszonyt létesít. Van lehetősége azonban, hogy munkaviszonyt létesítsen, ahol valamennyit dolgozni tudna szülésig.
Nézzünk egy konkrét példát dátumokkalA szülés várható időpontja: 2022. augusztus 10. Az egyéni vállalkozó jelenleg főállású katás vállalkozó, de munkaviszonyt létesít 2022. április 04. 1-jétől, adminisztratív és szervezési munkára, heti 40 órában. Szerződése határozatlan idejű. Bére bruttó 400 ezer forint.
Vizsgáljuk meg, hogy a munkavállaló/egyéni vállalkozó jogosult lesz-e csedre, gyedre, ha igen, melyik jogviszonyából és milyen összegben!
1997. évi LXXXIII. törvény [Ebtv.]
40. § (1) Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke
a) a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy
b) a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.
A csedről további cikkeket itt olvashat, a gyedről itt talál írásokat! |
42/A § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a) a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
b) az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
és a gyermeket saját háztartásában neveli.
Többes biztosítási jogviszony esetén külön-külön kell megvizsgálni, hogy a jogviszonyokban megfelel-e a kismama a jogosultsági feltételeknek. A kérdés az, hogy többes jogviszonyról beszélünk-e jelen esetben.
A katás egyéni vállalkozó főállású 2022. március 31-éig, egyben biztosított. 2022. április 1-jétől munkaviszonyt létesít, és nagyon fontos kiemelni, hogy ez a munkaviszony heti 40 órás, tehát több mint heti 36 órás. Ebben az esetben a munkaviszonyában biztosított lesz, az egyéni vállalkozásában pedig automatikusan átvált nem biztosítottá, hiszen munkaviszonyában eléri a heti 36 órás munkaviszonyt. 2022.0 április 1-jétől a katás vállalkozása működik tovább, azonban már csak havi 25 ezer forint tételes adót kell megfizetnie, és ebben a jogviszonyban nem biztosított már. Így nem lesz többes jogviszonya, a vállalkozásában a biztosítási jogviszonya megszűnt 2022. március 31-én.
217/1997. kormányrendelet [Ebtv. vhr.]
27/A § (1) A fennálló biztosításban töltött napokkal össze kell számítani az ellátásra való jogosultságot megelőzően megszűnt biztosítási jogviszonyból származó biztosításban töltött napok közül azokat, amelyek megelőzik az ellátásra való jogosultság első napján fennálló biztosítási jogviszony kezdő napját és
a) csecsemőgondozási díj esetében a gyermek születésének a napját,
b) az Ebtv. 42/A §-a vagy 42/G §-a szerinti gyermekgondozási díj esetében a gyermek születésének a napját,…
(2) Az összeszámított biztosítási jogviszony időtartamát ahhoz a fennálló jogviszonyhoz kell hozzászámítani, amelyiknél a biztosított az ellátást kéri.
Ami ilyen esetben fel szokott merülni, hogy a vállalkozás továbbra is működik a munkaviszony mellett, nem szűnik meg. Minket azonban nem a vállalkozás, hanem a biztosítási jogviszony érdekel, ami megszűnt azzal, hogy legalább heti 36 órás munkaviszonyt létesített a kismama. Éppen ezért, a katás éveit be tudjuk számítani a munkaviszony előzményeként, úgy kell tekinteni rá, mint lezárult biztosítási jogviszonyra. Így a kismamának meglesz a gyermek születése előtti 2 éven belül a legalább 365 biztosított napja.
Ha a kismama nem legalább heti 36 órát elérő jogviszonyt létesített volna, hanem mondjuk heti 30 órásat, akkor a gyermek születésekor többes biztosítási jogviszony állna fenn, mivel létezne egy munkaviszony, amiben biztosított és létezne egy katás vállalkozása, amiben továbbra is biztosított. Ebben az esetben mindkét jogviszonyban meg kellene lennie a jogosultsági feltételeknek, de ilyenkor a katás biztosítási jogviszony nem szűnne meg, így előzményként sem számítható be a munkaviszonyhoz. A munkaviszonyban így nem lenne meg a gyermek születése előtti 2 évben a legalább 365 nap biztosított nap, így innen nem lenne jogosult csedre, gyedre, hiába dolgozott már x hónapot, és hiába lenne aktív biztosítási jogviszonya a gyermek születésekor, a csed indításakor. Ebben az esetben csak a katás jogviszonyból járna továbbra is ellátás.
Arra is figyelni kell, hogy az sem jó megoldás, ha a katás vállalkozásunkat szüneteltetjük, és úgy indítunk utána munkaviszonyt. A biztosítási jogviszony szünetelni fog, de nem megszűnni, így előzményként nem számíthatjuk majd bele a munkaviszonyhoz. Így nem fog járni a munkaviszonyból ellátás, viszont a katás vállalkozásunk szünetel, így innen sem. Ez a két szék közé esünk verziója.
És milyen összegű csed, gyed várható?
Jelen példánkban nem lesz a kismamának 180/120 bérrel ellátott napja a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva. Ennek értelmében 30 napos tényleges jövedelem, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelem, de maximum a minimálbér kétszerese után számítják majd a csed, gyed naptári napi alapját, összegét. Mivel a példánkban bruttó 400 ezer forint a kismama bére a munkaviszonyában, ami pont a 2022-es minimálbér kétszerese, így ez után kapja majd az ellátásokat.
Hozzászólások (0)