hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyakori kérdések a nyugdíjról, a nyugdíjba vonulási lehetőségekről

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A nyugellátásra vonatkozóan számos kérdés érkezik, illetve vetődik fel: néha bonyolultabbak, néha egyszerűbbek, akadnak egészen banálisnak tűnők is, összeállításunkban ezek közül tallózunk.

Tájékoztatja-e a nyugdíjbiztosítás az érintettet, hogy jogosultságot szerzett a nyugellátásra, legyen szó, akár korhatár betöltéséről, akár 40 év jogosultsági időről? Másként fogalmazva: automatikus-e a nyugellátás megállapítása?

A nyugellátásra vonatkozó igényt érvényesíteni kell.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 64. szakasza értelmében a nyugellátást írásban, kizárólag az e célra rendszeresített nyomtatványon vagy elektronikus űrlapon kell igényelni.

Az igényt visszamenőleg legfeljebb hat hónapra lehet érvényesíteni, az ellátást a jogosultsági feltételek fennállása esetén legkorábban az igénybejelentés időpontját megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani. Az igényt az ellátás megállapításának kezdő időpontjában hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni.

Ez alól a korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személy jelent egyedüli kivételt, aki ha az öregségi nyugdíjkorhatárt betölti, akkor a 2011. évi CLXVII. törvény (Keny.) 18. szakasza értelmében ellátásának csökkentések nélküli teljes összegét öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani a számára.

A HVG TB 2023 különszám digitális kiadása

Amennyiben nők 40 évével valaki nyugellátást vett igénybe, a korhatár betöltése után változik-e a státusza, illetve van-e módja arra, hogy újraszámoltassa az ellátás összegét?

Nem változik. A "nők 40" alapján, vagy a korhatár betöltésével nyugdíjassá vált személy társadalombiztosítási jogállása között semmilyen különbség sincs. Ebből következően nincs mód arra, hogy az előző csoportba tartozó nyugdíjas a korhatár betöltését követően (ismételten) nyugdíjigényt nyújtson be.

Van-e lehetőség arra, hogy a már öregségi nyugdíjassá vált személy lemondjon a nyugellátásáról annak érdekében, hogy további szolgálati idő és nyugdíj alapjául szolgáló jövedelmet szerezzen.

A Tny. 83. § (1) bekezdése értelmében a megállapított nyugellátásról – a kivételes nyugellátás kivételével – a megállapító határozat véglegessé válását követő 15. napot követően nem lehet lemondani. Ezt követően a nyugdíjas státusz végleges, amelyen az sem változtat, ha a nyugellátás folyósítása kérelemre vagy a jogszabály alapján szüneteltetésre kerül.

Kérheti-e az igénylő, hogy az általa megadott időszakot mind a szolgálati idő, mind pedig a havi átlagkereset meghatározása során hagyja figyelmen kívül a megállapító szerv?

Erre nincs mód. A jogszabály pontosan meghatározza, hogy mely időszakokat kell figyelembe venni a szolgálati idő számítása során, illetve milyen jövedelmek figyelembe vételével kell meghatározni a nyugdíj alapjául szolgáló havi átlagkeresetet. Ez utóbbiak tekintetében a Tny. 22. § (2) bekezdése annyi engedményt tesz, hogy az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset meghatározásánál

a) álláskeresési támogatás összegét,

b) a gyes, gyed és gyet összegét,

c) a gyed, az ápolási díj összegét, valamint a szociális (1993. évi III. törvény) szerinti munka-rehabilitációs díjat és fejlesztési foglalkoztatási díjat,

d) a Péptv. (2004. évi CXXII.) törvény 3–5. §-a szerinti prémiumévek program, illetve különleges foglalkoztatási állomány keretében járó juttatás összegét,

e) a rehabilitációs ellátás összegét,

f) a rendvédelmi egészségkárosodási keresetkiegészítés, a rendvédelmi egészségkárosodási járadék, a honvédelmi egészségkárosodási keresetkiegészítés vagy a honvédelmi egészségkárosodási járadék, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény szerinti egészségkárosodási keresetkiegészítés, egészségkárosodási járadék összegét,

g) a rehabilitációs járadék összegét, valamint

h) az a)–f) pont szerinti ellátások folyósításának időtartama alatt szerzett, biztosítással járó jogviszonyból származó jövedelmet, keresetet

– a kifizetésük, folyósításuk időpontjától függetlenül – csak akkor kell figyelembe venni, ha az az igénylőre kedvezőbb.

A „nők 40” évén túl van-e bármilyen lehetőség (például szolgálati idő vásárlása, több éves járulék egy összegben történő befizetése) arra, hogy valaki a nyugdíjkorhatárt betöltését megelőzően váljék öregségi nyugdíja jogosulttá?

A hatályos jogszabályi rendelkezések szerint nincs rá lehetőség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink