adozona.hu
Tb-kötelezettségek, -ellátások: mikor, hogyan befolyásolja a diákstátusz?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Fontos_tbkerdesek_diakstatusszal_kapcsolato_7LTJ0I
Tb-kötelezettségek, -ellátások: mikor, hogyan befolyásolja a diákstátusz?
Tapasztalataink szerint újra és újra érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a diákstátusz milyen társadalombiztosítási kötelezettséggel jár, és milyen ellátásokra jogosít. Cikkünkben összefoglaljuk a vonatkozó tudnivalókat.
Kezdjük azzal, hogy csak a nappali rendszerű képzéseket lehet figyelembe venni akár a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj. ) 6. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti diákszövetkezet tagjáról, akár a Tbj. 22. § (1) bekezdés i) pontja szerinti diákokat megillető egészségügyi szolgáltatásról, akár az egyéni és társas vállalkozó minimumjárulék alóli mentességéről, akár a kisadózást kizáró tanulmányokról van szó.
Egészen pontosan
– a nemzeti köznevelésről szóló (2011. évi CXC.) törvény hatálya alá tartozó köznevelési intézményben nappali rendszerű iskolai oktatás keretében vagy nappali oktatás munkarendje szerint folyó oktatásban
– a szakképzésről szóló (2019. évi LXXX.) törvény szerint nappali rendszerű szakmai oktatásban, továbbá
– a nemzeti felsőoktatásról szóló (2011. évi CCIV.) törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányokat.
Kapcsolódó cikkünk:
Munkavállalás diákként: ezekre érdemes figyelni!
Diákok albérletben: szerződés, adózás, közüzemi díjak, felújítás lakhatásért cserébe
Fontos tudni, hogy az esti, illetve a levelező tagozatos tanulmányok nem tartoznak ebbe a körbe. A felsőoktatási törvény pontosan definiálja a levelező, illetve esti képzés fogalmát. A törvény 108. szakaszának 3. pontja értelmében az esti képzés olyan oktatásszervezési rend, mely szerint a hallgatók tanóráira a szorgalmi időszakban munkanapokon 16 óra után vagy a heti pihenőnapon kerül sor. Ugyanezen szakasz 25. pontja értelmében a levelező képzés olyan oktatásszervezési rend, mely szerint – az érintett hallgatókkal kötött eltérő megállapodás hiányában – a hallgatók tanóráira tömbösítve, legfeljebb két hetenként munkanapokon vagy a heti pihenőnapon az intézményben, valamint a képzés fennmaradó részében a távoktatás módszereinek alkalmazásával kerül sor.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben összefoglaljuk a tanulmányokhoz nyújtott munkáltatói támogatás esetére vonatkozó szocho-, illetve szja-szabályokat!
Hozzászólások (0)