hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb-kötelezettségek, -ellátások: mikor, hogyan befolyásolja a diákstátusz?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Tapasztalataink szerint újra és újra érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a diákstátusz milyen társadalombiztosítási kötelezettséggel jár, és milyen ellátásokra jogosít. Cikkünkben összefoglaljuk a vonatkozó tudnivalókat.

Kezdjük azzal, hogy csak a nappali rendszerű képzéseket lehet figyelembe venni akár a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj. ) 6. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti diákszövetkezet tagjáról, akár a Tbj. 22. § (1) bekezdés i) pontja szerinti diákokat megillető egészségügyi szolgáltatásról, akár az egyéni és társas vállalkozó minimumjárulék alóli mentességéről, akár a kisadózást kizáró tanulmányokról van szó.

Egészen pontosan

– a nemzeti köznevelésről szóló (2011. évi CXC.) törvény hatálya alá tartozó köznevelési intézményben nappali rendszerű iskolai oktatás keretében vagy nappali oktatás munkarendje szerint folyó oktatásban

– a szakképzésről szóló (2019. évi LXXX.) törvény szerint nappali rendszerű szakmai oktatásban, továbbá

– a nemzeti felsőoktatásról szóló (2011. évi CCIV.) törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányokat.

Kapcsolódó cikkünk:

Munkavállalás diákként: ezekre érdemes figyelni!
Diákok albérletben: szerződés, adózás, közüzemi díjak, felújítás lakhatásért cserébe

Fontos tudni, hogy az esti, illetve a levelező tagozatos tanulmányok nem tartoznak ebbe a körbe. A felsőoktatási törvény pontosan definiálja a levelező, illetve esti képzés fogalmát. A törvény 108. szakaszának 3. pontja értelmében az esti képzés olyan oktatásszervezési rend, mely szerint a hallgatók tanóráira a szorgalmi időszakban munkanapokon 16 óra után vagy a heti pihenőnapon kerül sor. Ugyanezen szakasz 25. pontja értelmében a levelező képzés olyan oktatásszervezési rend, mely szerint – az érintett hallgatókkal kötött eltérő megállapodás hiányában – a hallgatók tanóráira tömbösítve, legfeljebb két hetenként munkanapokon vagy a heti pihenőnapon az intézményben, valamint a képzés fennmaradó részében a távoktatás módszereinek alkalmazásával kerül sor.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben összefoglaljuk a tanulmányokhoz nyújtott munkáltatói támogatás esetére vonatkozó szocho-, illetve szja-szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink