A 2013. január 1-jétől érvényes változások ismertetése kapcsán az Adózóna szakértői is felhívták a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy az új szabályok ugyan megengedik, hogy a munkaviszony mellett vállalkozói tevékenységet folytató egyéni vállalkozó is választhassa az átalányadózást, de az egyéni járulékokat ilyenkor is a minimum járulékfizetési szabályok alapján kell megfizetni. Ezt az ellentmondást szüntette meg a július 1-jétől hatályba lépett törvénymódosítás, amely szerint most már az egyéni járulékfizetést is az átalányadó alapját képező jövedelem alapján kell teljesíteni. Cikkünkben a változás hatását konkrét példán keresztül is bemutatjuk.
Kedvezően változott a munkaviszony mellett átalányadózó egyéni vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 50. § (1) bekezdése értelmében 2013. január 1-jétől az az egyéni vállalkozó is választhatja az átalányadózást, aki munkaviszonyban áll. A heti 36 órát elérő foglalkoztatással járó munkaviszonyban álló átalányadózást választó egyéni vállalkozó 2013. június 30-áig a 10 százalékos nyugdíjjárulékot és a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékot az átalányban megállapított jövedelme, de a nyugdíjjárulék esetében havonta legalább a minimálbér/garantált bérminimum, az egészségbiztosítási járulék esetében pedig havonta legalább a minimálbér/garantált bérminimum másfélszerese után (járulékfizetési alsó határ) volt köteles megfizetni.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.
Ön még nem rendelkezik előfizetéssel?
Tovább az előfizetéshez
Válassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!
Hozzászólások (1)
teszt