hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alkalmazott keresőképességének felülvizsgálata: mutatjuk a változásokat

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

2021. január 1-jétől változott a foglalkoztató által kezdeményezhető keresőképesség felülvizsgálatára vonatkozó szabály. Az alábbi cikkben ismertetjük a felülvizsgálatra vonatkozó új rendelkezést, és kitérünk a keresőképtelenség ellenőrzésére is.

A foglalkoztatónak lehetősége van arra, hogy orvosi felülvizsgálatot kezdeményezzen a keresőképtelen alkalmazottja kapcsán. Erre sor kerülhet többek között akkor, ha az alkalmazott hosszú ideje keresőképtelen, vagy a foglalkoztató rendelkezésére álló adatok alapján feltételezhető, hogy az alkalmazott keresőképesnek minősülhetne stb.

Olvassa el az Adózóna „Rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás megszűnése, újbóli megállapítása”, „Nem mindegy, hogy mikori minimálbérrel kell számolni: hat az adókra és a kedvezményekre” és „Kérdések és válaszok: ki számít főállású társas vállalkozónak, és ki nem?” írását is!

A felülvizsgálat kezdeményezhető már a betegszabadság, illetve a táppénz ideje alatt, azaz a hatályos szabály alapján a betegszabadság, illetve a táppénz igénybevétele alatt
♦ a munkavállaló esetén a munkáltató;
♦ közfoglalkoztatott esetén a közfoglalkoztató, illetve az állami foglalkoztatási szerv
jogosult a keresőképtelenség felülvizsgálatát kezdeményezni a kormányhivatalnál.

Megjegyzés: a keresőképtelenség és a keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet alapján a munkavállaló keresőképtelenségének munkáltató által kezdeményezett felülvizsgálata díjköteles, így a kérelmezőnek munkavállalónként 15 800 forint díjat kell fizetnie.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja 2021. január 1-jétől milyen változások történtek a felülvizsgálat kezdeményezése terén, illetve egy ellenőrzés/felülvizsgálat kapcsán a szakértő főorvos mire jogosult, és milyen döntést hozhat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink