hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ekkor szünetel a nyugellátás folyósítása

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A nyugellátást – mint a jogosult személyéhez kötött ellátást – átruházni (engedményezni) nem lehet, illetve arról lemondani sem lehetséges. Tehát, ha valakinek a nyugdíjmegállapító határozata véglegessé (jogerőssé) vált, akkor e státusza nem módosítható. Vannak azonban olyan esetek, amikor a nyugdíj folyósítása szüneteltethető, vagy azt törvényi előírás szerint szüneteltetni kell. A vonatkozó jogszabály három szakasza is rendelkezik a nyugellátás folyósításának szüneteltetéséről, cikkünk ezeket igyekszik részletesen körbejárni.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. (Tny.) 83/A szakasza értelmében az öregségi nyugdíj tárgyhónapra (tárgyhónapokra) járó folyósítását a jogosult kérelmére mindaddig szüneteltetni kell, amíg annak újbóli folyósítását nem kéri. Ebben az esetben tehát az érintett saját maga fordul a nyugdíjfolyósítóhoz és kéri az ellátása szüneteltetését, illetve a továbbfolyósítást.

A Tny 83/B §-a alapján viszont a nyugdíjfolyósító (az adóhatóság jelezése vagy az érintett bejelentése alapján) hivatalból kezdeményezi a nyugellátás szüneteltetését amiatt, hogy a korhatárt be nem töltött nyugdíjas személy biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyból vagy kiegészítő tevékenységű egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonyból származó nyugdíjjárulék alapjául szolgáló jövedelme meghaladta az éves kereseti korlátot, azaz a minimálbér 18-szorosát. A szüneteltetés az éves keretösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig tart. Ha a fizetendő nyugdíjjárulék alapja az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, a nyugellátás szüneteltetésére nem kerül sor, de a tárgyév december havi nyugellátást – a Tny. 84. §-a alkalmazásával – vissza kell fizetni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogy még milyen esetben kell a nyugellátás folyósítását szüneteltetni!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink