hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Komolyabb ellenőrzéseket hozhat az új transzferár-rendelet

  • adozona.hu

A mai napon lép életbe a transzferárazás dokumentációjára vonatkozó új szabályozás. A két éven belül immár másodszor változtatott rendelet alapvetően könnyítéseket tartalmaz, azonban összességében azt eredményezi, hogy az adózók a jövőben az eddiginél komolyabb ellenőrzésekre számíthatnak az adóhatóság részéről. A BDO alábbi elemzése a változások néhány várható következményét mutatja be.

Az Adóhatóságnál minden évben kiemelt ellenőrzési célpont a kapcsolt vállalkozások közötti árak vizsgálata, illetve az ezek alátámasztására évente kötelezően elkészítendő transzferár dokumentáció. Ennek a sajátos területnek a jelentőségét az adja, hogy az árképzés alapvetően befolyásolhatja a társasági adóalapot. A most érvénybe lépő módosítások nagyrészt könnyítéseket tartalmaznak. A piaci szereplők által talán leginkább várt változás, hogy a jövőben nem kell dokumentálni azokat az ügyleteket, ahol az adóévi ügyletérték nem éri el az 50 millió forintot. Korábban ezt az értéket a szerződés teljes időtartalmára kellett vizsgálni, így például egy 2006-ban kötött szerződés esetén 7 év forgalmát kellett összeadni a 2012. évi nyilvántartási kötelezettség megállapításához.

Szintén egyszerűsítés, hogy a – haszon felszámítása nélkül történő – költségátterheléseket már akkor sem szükséges nyilvántartani, ha ezek főtevékenység keretében valósulnak meg. Ugyanakkor a módosítás után sem vált egyértelművé, hogy dokumentációköteles-e az az eset, amikor a magyar adózó a „vevője” az ilyen átterheléseknek. Ebben az esetben továbbra is érdemes lehet elkészíteni a nyilvántartást, bár nagy a valószínűsége annak, hogy az ilyen költségátterhelések nem érik el az évi 50 milli forintot.

„A könnyítések ellenére arra számítunk, hogy az adózóknak egyre komolyabb ellenőrzésekkel kell a jövőben szembenézniük” – figyelmeztet Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország vezető adópartnere. - Az egyszerűbb esetek kiszűrésével ugyanis az adóhatóságnak több erőforrása lesz a főtevékenységek, nagyobb tranzakciók árképzésének vizsgálatára. További probléma, hogy egyelőre továbbra sem egyértelmű, hogy a NAV hogyan képzeli el a nyilvántartás tartalmi részét (az összehasonlító elemzést). Erre csupán következtetni lehet az erre vonatkozó korábbi tervezet alapján, amelyet azonban a Nemzetgazdasági Minisztérium végül visszavont.”

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink