hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bérleti díj beszámítása a vételárba kapcsolt vállalkozás esetében

  • adozona.hu

Olvasónk egy új részlettel bővítette ki eredeti kérdését, amely így szólt: "Bérbeadott gépjármű esetében a bérleti szerződés alapján meghatározott időtartam lejárt. Ezt követően még több hónapon keresztül fizette a bérlő a bérleti díjat. Időközben megállapodott a bérlő és a bérbeadó, hogy a bérlő megvásárolja a gépjárművet. A bérleti időtartam végétől a vásárlás időpontjáig kifizetett összeget be lehet-e számítani a vételárba, s milyen teendők vannak ezzel kapcsolatban?" Olvasónk most jelezte, hogy kapcsolt vállalkozás tagjairól van szó, és azt kérdezte: ebben az esetben is ugyanolyan lehetőségek vannak, vagy van más egyéb teendő is? Kérdéseire dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Korábban feltett kérdésére ezt a választ adtuk: „Szokásos módon a felek bérleti szerződésben is rögzítik, hogy a bérleti jogviszony idején túli használatra tekintettel is valamifél ellenérték (használati díj) illeti a (korábbi) bérbeadót.

Alapvetően a felek döntése, hogy – szükség szerint új szerződéses rendelkezéssel vagy a korábbi megállapodás módosításával – a vételár részévé minősítik-e a bérleti időtartam végétől a vásárlás időpontjáig kifizetett összegeket, avagy a vételárat ezekre a már teljesített kifizetésekre is figyelemmel határozzák meg.

Kérdésére összességében az a válasz adható, hogy (kapcsolt vállalkozásnak nem minősülő) független felek lényegében szerződéses szabadságuk keretében dönthetnek a vételár meghatározásáról, a kérdéses tételek beszámításáról. Célszerű mindenesetre a tényeket és a felek szándékát pontosan és részletesen belefoglalni egy írásos megállapodásba. A könyvelés és adózás majd ezt követi le.”

Kapcsolt vállalkozásnak minősülő felek esetén is igaz a szerződéses szabadság elve, azonban az adórendszer társasági adó (költség- / ráfordítás-, illetve bevételelszámolás) és esetenként általános forgalmi adó szempontból (adó alapjának meghatározása) is megköveteli, hogy a szokásos piaci árat vegyék figyelembe a felek.

Az áfatörvény 67. § (1) bekezdése szerint „Az ellenérték helyett a szokásos piaci ár az adó alapja abban az esetben, ha a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása nem független felek között történik, feltéve, hogy  

a) az ellenérték aránytalanul magas a termék, szolgáltatás szokásos piaci árához képest, és a termék értékesítőjét, szolgáltatás nyújtóját egyébként az adólevonási jog nem egészben illeti meg;
b) az ellenérték aránytalanul alacsony a termék, szolgáltatás szokásos piaci árához képest, és a termék beszerzőjét, szolgáltatás igénybevevőjét az adólevonási jog nem egészben illeti meg;
c) az ellenérték aránytalanul alacsony a termék, szolgáltatás szokásos piaci árához képest, és a termék értékesítőjét, szolgáltatás nyújtóját az adólevonási jog nem egészben illeti meg, valamint a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása a 85. § (1) bekezdése, 86. § (1) bekezdése és 87. §-a szerint mentes az adó alól.”

Megjelent legújabb kiadványunk!
Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel az "Újrakezdés a válság után" című kiadványt!
Kiadványunkban arra vállalkoztunk, hogy a koronavírus okozta krízisben meggyengült vállalkozások fogódzót kapjanak, és a lehető leggyorsabban megtalálják a kiutat.

Társasági adóban a tao-törvény 18. § tartalmazza a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak módosításának szabályait.

A szokásos piaci ár meghatározására célszerű olyan összehasonlító árat keresni, amelyet független felek azonos feltétek mellett egymás közt alkalmaznak – amennyiben ilyen fellelhető. Ha ez nem áll rendelkezésre, a piaci mértékű díjazás mind a bérleti díj, mind pedig a vételár tekintetében alátámasztható szakértői becsléssel, illetve használt gépjármű vételára tekintetében az adóhatóság a tapasztalatok szerint elfogadja és maga is alkalmazza az Eurotax rendszer becslését.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Sátor bérbeadás

Nagy Norbert

adószakértő

Őstermelőnél kapott előleg

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink