hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amit a társaságiadó-változásokról tudni kell

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Hétfőn kezdi meg a Parlament a kormány által T/12792 számon benyújtott törvényjavaslatának részletes vitáját. Az egyes adótörvények és kapcsolódó törvények módosításáról szóló – sürgősséggel tárgyalt - javaslat 185 oldalt szentel a 2014. évtől hatályos változtatásoknak. Ezúttal a társasági adóra vonatkozó módosításokat foglaltuk össze.

A társasági adóról szóló törvényben a következő változtatási javaslatok szerepelnek az adócsomagban:

1. Önellenőrzés nem jelentős hiba esetén. A javaslat alapján módosul a nem jelentős összegű hiba társasági adó szerinti kezelése. A nem jelentős összegű hibának a fogalma annyiban tér  el a számviteli törvényben foglaltaktól, hogy a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készítő adózó esetében ennek értékhatárát a Tao. törvény kizárólag a mérlegfőösszeg 2 százalékában határozza meg (az 1 millió forintos értékhatárra a mikrogazdálkodói éves beszámolót készítő adózónál nem kell figyelemmel lenni). Az ilyen hibánál megszűnik a jelenlegi önellenőrzési kötelezettség, azt a feltárás napját tartalmazó adóév adóalapjában kell figyelembe venni, így önellenőrzéssel a korábbi évek társasági adóját nem szükséges helyesbíteni.

2. Kapcsolt vállalkozás kutatás-fejlesztési tevékenysége. A társasági adóalap csökkenthető lenne a kapcsolt fél által, saját tevékenységi körében végzett kutatás-fejlesztési tevékenységgel kapcsolatban felmerülő közvetlen költségek összegével, bizonyos feltételek teljesülése esetén. A csökkentés akkor alkalmazható, ha az adózó rendelkezik a kapcsolt fél nyilatkozatával a közvetlen költségek összegére, valamint a levonható tétel nagyságára vonatkozóan, illetve ha ezek a költségek igazolhatóan kapcsolódnak mind az adózó, mind pedig a kapcsolt fél bevételszerző tevékenységéhez. A nyilatkozatban foglaltak teljesüléséért az adózó és kapcsolt vállalkozása egyetemlegesen felel; továbbá mindkét fél a társasági adóbevallásában ehhez kapcsolódóan adatszolgáltatásra kötelezett.

3. Non-profit szervezetek kezelése. A javaslat rögzíti, hogy az alapítvány, a közalapítvány, az egyesület és a köztestület nem alkalmazhatja a közhasznú szervezetek adóalapjának megállapítására vonatkozó rendelkezéseket abban az adóévben, amelyben elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységű szervezetnek minősül. Ebben az esetben adóalapjukat az általános szabályok szerint állapítják meg. A javaslat értelmében, ha a közhasznú nonprofit gazdasági társaság elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységű szervezetnek minősül, akkor a társasági adótörvény közhasznú jogállás megszűnésére vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

4. Szabályozott ingatlanbefektetési társaságok adóztatása. A szabályozott ingatlanbefektetési társaságokról szóló törvény módosítása megteremti annak a lehetőségét, hogy a szabályozott ingatlanbefektetési társaságok 10 százalékot meghaladó részesedéssel rendelkezzenek főtevékenységként épületépítési projekt szervezésével (TEÁOR 4110) foglalkozó gazdasági társaságban. Ez hasonló a szabályozott ingatlanbefektetési társaságok szabályozásának több külföldi példájához, amely által érdekeltté válnak az elsősorban fejlesztés útján hasznosítható ingatlanok megvásárlására, ami fellendítheti ezen ingatlanok piacát, illetve nagyobb növekedési lehetőséget biztosít a szabályozott ingatlanbefektetési társaságok számára. Ugyanakkor a javaslat olyan rendelkezést iktat a társasági adótörvénybe, amely kizárja a társaságiadó-mentesség alkalmazását a főtevékenységként épületépítési projekt szervezésével (TEÁOR 4110) foglalkozó gazdasági társaságban fennálló 10 százalékos részesedés feletti részesedés elidegenítése révén keletkező nyereség vonatkozásában.

5. Kkv: hitelkamat-kedvezmény. A javaslat kedvezményt adna a kkv-nak minősülő adózók beruházásai esetén, melynek értelmében a 2014-től megkötött hitelszerződések alapján a tárgyi eszköz beruházására felhasznált kölcsön kamatának 60 százalékáig – a de minimis szabályokra is figyelemmel – adókedvezmény vehető igénybe.

6. Éttermi szolgáltatás – vállalkozás érdekében felmerült költség. A javaslat a vállalkozás bevételszerző tevékenységével összefüggésben felmerülőnek minősíti az éttermi szolgáltatás Szja törvény szerinti reprezentáció céljából történő igénybevételét abban az esetben is, amennyiben annak igénybevétele nyugtával igazolt, és bankkártyával, hitelkártyával történik a kifizetése.

7. Bejelentett részesedés feltételeinek könnyítése. Módosulnának a bejelentett részesedésre vonatkozó feltételek oly módon, hogy a részesedésszerzés megkövetelt legkisebb mértéke 30 százalékról 10 százalékra csökken, míg a bejelentési határidő 60 napról 75 napra tolódik ki.

8. Fogalmi változások. Az ingatlannal rendelkező társaság fogalmi meghatározása a Javaslat szerint úgy módosul, hogy a beszámolóban kimutatott eszközök piaci értéke helyett a bekerülési értékét kell vizsgálni. A javaslat egyértelműsíti, hogy az ingatlan értékesítése esetén is telephely keletkezik. A javaslat a szoftvertermékek felhasználási jogára is kiterjeszti az adózás előtti eredményt csökkentő 7. § (1) bekezdés zs) pont alkalmazását. A javaslat a termőföldről szóló törvény hatályon kívül helyezése kapcsán szintén pontosító rendelkezésként bevezeti, hogy nem minősül termőföldnek a belterületi ingatlan.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink