adozona.hu
Szemüveg elszámolása optometrista által megállapított látásromlás esetén
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/optometrista_szemuveg_latasvizsgalat_szemes_SGYKWV
Szemüveg elszámolása optometrista által megállapított látásromlás esetén
Fizethet-e a munkáltató adómentesen éleslátást biztosító szemüvegtérítést a munkavállaló részére, ha a látásromlásról kiállított dokumentumot nem szemész szakorvos, hanem optometrista állította ki? Sajnos az utóbbi időben a szemészeti szakrendelés várólista miatt fél év, hogy valaki szakorvoshoz eljuthasson. Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet a szemüveg kötelező juttatásának feltételeiről rendelkezik. Többek között előírja, hogy a képernyő előtt munkát végzőket a munkáltatónak kötelező olyan éleslátást biztosító szemüveggel ellátnia, amely a szemészeti szakvizsgálat diagnózisa szerint szükséges. Az ilyen, az említett rendelet alapján kötelező juttatás a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 1. számú mellékletének 8.8. alpontja értelmében adómentes.
Ettől függetlenül, a munkáltató, ha jónak látja, fizethet hozzájárulást a szemüveges dolgozónak, ami azonban a bérrel azonosan adóköteles.
Ugyanakkor az Szja tv. 4. § (2a) bekezdése értelmében nem keletkezik bevétel valamely személy által a tevékenységében közreműködő magánszemély részére biztosított olyan dolog (eszköz, berendezés, jármű, munkaruházat stb.) használatára, szolgáltatás (világítás, fűtés stb.) igénybevételére tekintettel, amelynek használata, igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik (ideértve azt is, ha ez iskolarendszeren kívüli képzés, betanítás, valamint a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek a munkavédelemről szóló törvény előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása), abban az esetben sem, ha a dolog, a szolgáltatás személyes szükséglet kielégítésére is alkalmas, és a tevékenység hatókörében történő hasznosítás, használat, igénybevétel mellett egyébként az igénybevétel során nem zárható ki a magáncélú hasznosítás, használat, igénybevétel, kivéve, ha e törvény a hasznosítást, használatot, igénybevételt vagy annak lehetőségét adóztatható körülményként határozza meg.
E rendelkezés alapján tehát nem keletkezik adókötelezettség a fizikai sérülések (por, törmelék, ívfény, szikra stb.) ellen védelmet nyújtó védőszemüveg, valamint az adott munkakör biztonságos ellátásához szükséges látásjavító szemüveg juttatása esetén. Véleményem szerint ehhez az optometrista állította kiállított dokumentum is elegendő lehet.
A szemüveg juttatása történhet úgy, hogy azt a munkáltató (foglalkoztató) veszi meg, vagy úgy, hogy a munkavállaló a munkáltató nevére szóló számlával veszi meg, majd a számla alapján számol el a munkáltatóval.
Hozzászólások (1)
A NAV nézőpontja a 2022/4. Adózási kérdés szerint a szemészeti szakvizsgálat meghatározása az éleslátást biztosító szemüveg adómentes juttatása kapcsán:
"Az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges minimumfeltételekről szóló 60/2003. (X. 20.) ESzCsM rendelet alapján az optometrista optikai szaküzletben lát el feladatokat, melynek során biztosítani kell a szemész szakorvosi konzultáció lehetőségét, azaz a szemész szakorvos nem kell, hogy jelen legyen a szaküzletben. A szaküzletben az optometrista kizárólag látásélesség vizsgálatot végezhet, kompetenciája egyéb szemészeti elváltozások vizsgálatára nem terjed ki, diagnosztikai szakvizsgálatot nem végezhet. .... a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosa által elvégzett vizsgálatok alapján felmerült látórendszeri eltérések miatt szükségessé váló szemészeti vizsgálatokat kizárólag szemész szakorvos végezheti. Az optometrista végzettséggel rendelkező tevékenysége, szakmai kompetenciája a szemészeti szakorvosi vizsgálatot nem válthatja ki, azzal nem tekinthető egyenértékűnek. A rendelet szerinti szemészeti szakvizsgálatot, ilyen súlyú szemészeti vizsgálati lelet kiadását csak szemészeti szakvizsgával rendelkező orvos végezheti."