Munkába járás költségtérítése – vizsgálhatja-e a munkáltató a munkába járás tényleges módját?

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés: vizsgálhatja-e a munkáltató, hogy a munkavállaló ténylegesen tömegközlekedéssel jár-e munkába, mielőtt költségtérítésként kifizeti részére a vármegye bérlet árát. A kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Márciustól a Pest megyei vármegyebérlet kiváltja a budapesti helyi bérletet is. Cégünk székhelye (és működési helye) Pest vármegyében található, a kollégák jelentős része a fővárosból ingázik, részben tömegközlekedéssel, részben autóval. Eddig csak a MÁV-ot vagy a Volánbuszt ténylegesen igénybe vevő kollégák hoztak a bérletről számlát (9450 Ft), amelyet 100%-ban meg is térítettünk neki. Eldöntheti-e/vizsgálhatja-e a munkáltató, hogy a munkavállaló tényleg tömegközlekedéssel jár-e be, mielőtt kifizeti a vármegye bérletet költségtérítésként vagy tegyük inkább választhatóvá a 30 Ft/km költségátalányt, illetve a bérlet térítését. Egyáltalán a vármegyebérlet ilyen elszámolhatósága megmarad?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Minden olyan bérlet/jegy 100 százalékban téríthető adómentesen, amely alkalmas a 39/2010. kormányrendelet szerinti munkába járásra.

A NAV által kiadott tájékoztató szerint

  • amennyiben a munkavállaló egy vármegyén belül használja a helyközi járatokat, a vármegyebérlet akkor is téríthető, ha egyébként a vármegyebérletnél olcsóbb jeggyel is eljuthatna a munkahelyére; ugyanakkor, ha a munkavállaló a vármegyén belüli ingázáshoz országbérletet használ, akkor az országbérlet csak a vármegyebérlet áráig téríthető adómentesen;
  • ha a munkavállaló munkába járása legalább két vármegyét érint, az országbérlet teljes ára adómentesen téríthető akkor is, ha az magasabb, mint az adott útvonalra egyébként váltható jegy.
Az Adózóna korábbi írásait szja / ekho / különadó témakörökben itt olvashatja el.

Egyébként a munkáltatónak nem kell vizsgálnia, hogy a munkavállaló hogyan jut el a munkahelyére, azaz ha a munkavállaló a 39/2010. kormányrendelet szerinti munkába járásra alkalmas és szükséges bérletet/jegyet ad le megtérítésre, illetve az említett rendelet szerint jogosult a 30 Ft/km térítésre, ugyanazon időszakra vagy az egyik, vagy a másik módszer alkalmazható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Osztalék és a társasági adó

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Üzletrész ajándékozása

dr. Lantos Andrea

ügyvéd, adatvédelmi szakértő

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink