Magyar-amerikai kettős állampolgár foglalkoztatása távmunkában: adózási és bevallási kérdések

  • adozona.hu

Magyarországi belföldi székhellyel rendelkező vállalkozás megbízási szerződéssel kettős – magyar-amerikai – állampolgárt alkalmaz. Adózási és bevallási kérdések merültek fel olvasónkban ezzel kapcsolatban, amelyeket Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt meg az Adózóna oldalán.

A kérdés részletesen így hangzik: magyarországi belföldi székhellyel rendelkező társaság (USA-ban nincs telephelye) megbízási szerződést kötne egy kettős, azaz magyar-amerikai állampolgársággal (egyben magyar lakcímmel) rendelkező magánszeméllyel. Megbízási szerződése alapján a tevékenység, vagyis a bázistevékenység, végzési helye az USA-ban lenne, viszont konzultációs céllal ezen magánszemély kötelezett lenne a megbízó felhívására Magyarországon is személyes megjelenésre feltehetően évente 1–2 alkalommal. Az alábbi kérdéskörökben kérnénk állásfoglalását!

  • A magánszemélynek adózási, illetve bevallási kötelezettsége miként alakul a kettős adóztatást elkerülő egyezmény hiányában (szja-bevallás, beszámítás lehetőség stb.)?
  • Kifizetőként mindenképp szükséges-e a magánszemély megbízási díjából adót levonni, illetve az adott havi 08-as bevallásban szerepeltetni a kifizetőtől származó jövedelmet (ha igen, a magánszemély „M” lapjának melyik sorában kellene feltüntetni ezen jövedelmet?), a kifizetői igazolás (M30) kiadása miként alakulna, figyelembe véve az szja-törvény ezen bekezdését: 46. § (2) Nem terheli adóelőleg: e) * a jövedelemszerzés helye szerint olyan államból származó jövedelmet, amellyel nincs Magyarországnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye azzal, hogy az a)–e) pontokban említett jövedelmek adóját a magánszemély az adóbevallásban állapítja meg és az adóbevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti meg.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Önálló tevékenységnél a jövedelemszerzés helye a magánszemély illetősége szerinti állam, ha azonban a magánszemély az önálló tevékenységet telephelye (állandó bázisa) útján folytatja, akkor a telephely (az állandó bázis) fekvése szerinti állam.

Olvassa el az Adózóna „Külföldi befektetésekből származó jövedelmek bevallása. 1. Külföldi kamatjövedelmek adózása”,„Külföldi befektetésekből származó jövedelmek bevallása: 2. rész osztalék adózása” és a„Nincs kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény: USA-ban élő magyarok szja-bevallása” című írását! Az Adózóna válaszol: külföldön dolgozó magyar magánszemély adózása – távmunka című videóját itt nézheti meg.

A kérdésben szereplő magánszemély magyar adóilletőségűnek tekintendő a magyar lakcím miatt, ezért Magyarországon adókötelezettsége keletkezik. A jövedelem fő megközelítésben Magyarországról származik, ezért a magyar illetőségű személy Magyarországról származó jövedelme után Magyarországon kell az adót megfizetni. Abban az esetben, ha a tevékenység végzéséhez az Egyesült Államokban állandó bázis áll fenn, akkor ezt célszerű a megbízási szerződésben rögzíteni, ugyanis ebben az esetben a külföldi napokra jutó díj összege külföldről származik. Ez utóbbi esetben Magyarországon szja-előleget nem kell fizetni, csak a magyar munkavégzésre jutó díj összege után.

A magyar részt az önálló tevékenységre vonatkozó általános rendelkezések szerint kell bevallani a 08-as bevallásban. Míg amikor a tevékenységvégzés helye az Egyesült Államok, akkor az ön által hivatkozott rendelkezés értelmében nem kell szja-előleget levonni. A 08-as bevallás 315-ös sorában kettős adóztatást kizáró egyezmény hiányában külföldön is adózott jövedelem soron kell a jövedelmet bevallani. Az M30-as igazoláson is ennek megfelelő tartalmú sorban kell majd a jövedelmet szerepeltetni és a levont előlegnél csak a magyar napokra jutó jövedelemből levont előleg szerepel.

A magyar szja-bevallásban adóév végén a jövedelmet be kell vallani, mint külföldön adózott, de a kettős adóztatást kizáró egyezmény alapján a belföldi adóalapba is beszámító jövedelmet.

Ha az adóévi összevont adóalapnak az Egyesült Államokból származó jövedelem is részét képezi, amely után a magyar illetőségű magánszemély a jövedelemszerzés helye szerinti államban, azaz az Egyesült Államokban jövedelemadót fizetett, a számított adót csökkenti a jövedelem után ott megfizetett adó 90 százaléka, de legfeljebb e jövedelem adóalapjára az adó mértékével megállapított adó.

Fontos, hogy nemzetközi szerződés hiányában nem vehető figyelembe a külföldön megfizetett jövedelemadó azon jövedelmet terhelő adóval szemben, amely esetében a jövedelemszerzés helye belföld, azaz amikor a magánszemély Magyarország területén dolgozott. Továbbá nem vehető figyelembe a jövedelemszerzés helye szerinti államban megfizetett jövedelemadóként az az összeg, amely külföldi jog alapján a jövedelem után fizetett adó összegéből a magánszemély részére visszajár [szja-törvény 32. § (1) bekezdés].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva, elhatárolt veszteség

Pölöskei Pálné

adószakértő

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink