Szja-változás 2025: harmadik országból érkező munkavállalók adókedvezménye

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

A harmadik országokból érkező munkaerő jövedelmével kapcsolatos adókötelezettség 2025-ben nagyobb figyelmet érdemel, ugyanis megváltoztak az összevont adóalapot érintő szja-kedvezmények érvényesítésére vonatkozó szabályok.

Mielőtt az szja-törvény idevonatkozó rendelkezését értelmeznénk, érdemes áttekinteni, ki számít harmadik országból érkezőnek.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alkalmazásában harmadik államnak minősül az az állam, amely nem tartozik az Európai Gazdasági Térség és Magyarország által kötött kétoldalú szociális biztonságról szóló egyezmény hatálya alá.

Vendégmunkások érkeznek Magyarországra egyebek mellett a Fülöp-szigetekről, az Indonéz Köztársaságból, a Kazah Köztársaságból, Mongóliaból, a Vietnámi Szocialista Köztársaságból, a Brazil Szövetségi Köztársaságból, Georgiaból (Grúzia), a Kirgiz Köztársaságból, a Venezuelai Bolivári Köztársaságból és a Kolumbiai Köztársaságból is (forrás: Magyar Közlöny 74. száma 2024.07.08.).

Ezen kívül más országból is érkeznek külföldiek Magyarországra, mint például az Amerikai Egyesült Államokból, Szerbiából, Ukrajnából, azonban ezen országok nem minősülnek harmadik államnak, mivel kétoldalú szociális biztonságról szóló egyezmény van hatályban. (A teljes lista ezen egyezményes országokról a NEAK honlapján megtalálható.)

Az szja-törvény csak az illetőség vonatkozásában használja a harmadik országbeli állampolgárok kifejezést, hivatkozva a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvényre. Ezen hivatkozott törvény 8. paragrafusa értelmében „harmadik országbeli állampolgárnak kell tekinteni azt a nem EGT-állampolgárt,

a) aki állampolgársága igazolására harmadik ország által kiállított érvényes úti okmányt (Magyarország által az államhatárának átlépésére jogosító okmányként elismert útlevél, igazolvány vagy irat, amely birtokosának személyazonosságát és állampolgárságát, illetve hontalanságát igazolja) használ fel,

b) aki nem valószínűsíti, hogy a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezik, vagy

c) akit saját joga szerint egyetlen állam sem ismeri el állampolgárának (a továbbiakban: hontalan)”.

Az előbbiektől függetlenül az szja-törvényben egyes összevont adóalapot csökkentő kedvezmények érvényesítésével összefüggésben 2025. január 1-jétől új kiegészítő rendelkezés lépett életbe. Érdekesség, hogy ez esetben nem a harmadik ország kifejezést használta a jogalkotó, hanem az EGT-állam állampolgárai meghatározást, kiegészítve a Magyarországgal határos, nem EGT-államok állampolgárával.

AJÁNLJUK FIGYELMÉBE az Adózóna videós és podcastadásait, amelyek között szakértőnk több érdekes, szja-kérdéseket boncolgató tájékoztatóját is megtalálják.

EGT-állam az szja-törvény alkalmazásában az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam, továbbá az az állam, amelynek állampolgára az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez.

Európai Unió tagállamai: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.

Az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam: Izland, Liechtenstein, Norvégia.

Svájc az az állam, amelynek állampolgára az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján a szabad mozgás és tartózkodás joga tekintetében az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez.

Az Egyesült Királyság 2021. január 1-jétől már nem részese az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásnak. Ugyanakkor érdekes kérdés, hogy az Európai unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás alapján érvényesíthet-e szja-kedvezményt az Egyesült Királyságból érkező személy.

Konzervatív megközelítés, illetve szó szerinti értelmezés szerint esetükben nem alkalmazható a családi, az első házasok és a 25 év alattiak kedvezménye. Számomra azonban ez nem ennyire egyértelmű.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miért, és a továbbiakban részletesen bemutatjuk, hogy külföldiek milyen rendelkezések figyelembevételével érvényesíthetnek szja-adóalapkedvezményt!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

35 év alatti munkavállalók lakhatási támogatása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Efo létszám

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Személygépkocsi-értékesítés áfája

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink