hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Speciális adózási szabályok közérdekű önkéntes tevékenységet végzőknél

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Az önkéntesség a más vagy mások javára, ellenszolgáltatás nélkül végzett tevékenységet, köznapi értelemben a társadalmi munkát jelenti. Az ilyen tevékenységek széles körében a hazai szabályozás külön kategóriába sorolja a közérdekű önkéntes tevékenységet, amelyre nézve a közteherfizetést is speciális rendelkezések határozzák meg.

A közérdekű önkéntes tevékenységre vonatkozó szabályokat a közérdekű önkéntes tevékenységről szóló 2005. évi LXXXVIII. törvény tartalmazza.

A közérdekű önkéntes tevékenység önkéntes jogviszony keretében úgynevezett fogadó szervezetek, intézmények szervezésében folytatható. Ilyen fogadó szervezetek a törvény által meghatározott tevékenységi körben különösen a helyi önkormányzatok, azok társulásai, a nemzetiségi önkormányzatok, költségvetési szervek, magyarországi székhelyű civil szervezetek, közhasznú szervezetek a közhasznú és a működéssel összefüggő tevékenységük körében, jogi személyiséggel rendelkező egyház vallási tevékenységet folytató egyesület, egyes a törvényben meghatározott közszolgáltató intézmények vagy hálózatok lehetnek.

A fogadó szervezet köteles a családpolitikáért felelős miniszternek az önkéntesek foglalkoztatását bejelenteni, és az esetlegesen bekövetkező változásokat közölni. A bejelentést a miniszter által e célra rendszeresített honlapon (közérdekű önkéntes szervezeti regiszter), valamint a kormányzati portálon közzétett adatlapon vagy elektronikus űrlapon kell teljesíteni.

A közérdekű önkéntes tevékenység önkéntes jogviszony keretében végezhető, amely a fogadó szervezet és az önkéntes között megkötött önkéntes szerződéssel jön létre. A szerződésben meg kell határozni

– a közérdekű önkéntes tevékenység tartalmát,

– a közérdekű önkéntes tevékenység ellátásának helyét,

– a közérdekű önkéntes tevékenységre fordítandó időt és a pihenőidőt, valamint

– azokat a juttatásokat, amelyeket az önkéntesnek biztosítanak, és rendelkezni kell azokról az önkéntes szerződés megszűnésének esetére.

A szerződést kötelező írásba foglalni, ha

– az önkéntes szerződést határozatlan időre vagy legalább tíz napra – tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes, illetve a

cselekvőképességében a közérdekű önkéntes tevékenység tekintetében részlegesen korlátozott nagykorú önkéntes esetén legalább két napra – kötik,

– az önkéntes ellenszolgáltatásnak nem minősülő juttatásban részesül,

– az önkéntest engedélyköteles építési munkában való részvételre foglalkoztatják,

– a közérdekű önkéntes tevékenységet külföldön végzik,

– az önkéntes harmadik országbeli állampolgár, ide nem értve a menekültként vagy menedékesként elismert, illetve huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező személyt,

– bármelyik fél azonnali hatályú felmondáshoz való jogát korlátozzák,

- az önkéntes kéri, vagy ezt jogszabály elrendeli.

A közérdekű önkéntes tevékenység lényeges jellemzője, hogy az önkéntesnek ezért nem jár ellenszolgáltatás, ugyanakkor az ilyen munkavégzésnek is vannak költségei, amelyek nem háríthatók az önkéntesre, ezért a foglalkoztatás során őt is megilletik különböző térítések, juttatások.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben – egyebek mellett – ismertetjük a szóban forgó juttatásokat, valamint a vonatkozó adózási szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink