hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Öröklési szerződés: kell-e adót fizetni életjáradék után?

  • adozona.hu

Kell-e adót fizetni és hogyan kell bevallani az életjáradékot? Olvasói kérdésre Juhász Tibor, az Adózóna szakértője válaszol.

Tavaly decemberben öröklési szerződés alapján fizet egy magánszemély egy másik magánszemélynek 30 ezer forint havi életjáradékot. Adóköteles-e , és ha igen melyik sorba kell beírni a 1253-as bevallásban?

Az Szja 64/A § Ingó vagyontárgynak, ingatlannak, vagyoni értékű jognak tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződés keretében történő átruházásából származó jövedelem - ha az nem adómentes - után az adó mértéke 16 százalék. Kérdésében magánszemély és magánszemély közti öröklési szerződést említ így az adómentes.

Ha az öröklési szerződésből származó jövedelemnek tekintendő a bevételnek a szerződésben foglalt átruházási értéke, ennek hiányában az állami adóhatóság által megállapított forgalmi érték, vagy az átruházással kapcsolatos igazolt költségek egyharmad része tekintendő, ha az kifizetőtől származik.

Ebben az esetben az adót a szerződő felek közül a járadékfolyósítást vállaló fél fizeti meg, és ekkor a kifizető adóbevallásában tesz eleget az adókötelezettségének, azonban az adófizetésre kötelezett szerződésben megállapodhat a magánszeméllyel, hogy ezt az adót a magánszemély fizeti azáltal, hogy az adó összegét az adófizetésre kötelezett rendelkezésére bocsátja. Ebben az esetben a magánszemély az ingó - ingatlan értékesítésből származó jövedelmek 1253-04 161-164 soraiban tesz eleget bevallási kötelezettségének.

A (6) bekezdés a pénzben folyósított életjáradék által szerzett bevételből számítható jövedelem összegéről rendelkezik.

Míg a (7) bekezdés szerint az ellenszolgáltatás (ellenérték) nélkül vállalt tartási szerződés esetében a természetbeni juttatásokra, illetve életjáradék folyósítása esetén az adó a szokásos piaci érték 1.19 szorosa után 16 százalék.

A magánszemély más magánszeméllyel kötött tartási, életjáradéki vagy

Öröklési szerződés alapján ingatlant, vagyoni értékű jogot ruház át, tartás vagy járadék folyósítás ellenében, akkor az ebből származó jövedelem adómentes. Szja-törvény 1. számú melléklet 7. 1. pont szerint emiatt nem keletkezik bevallási kötelezettség.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink