hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldi művészt hívott? Ilyen adó- és járulékfizetési szabályoknak kell megfelelni

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Az utóbbi hónapokban számos külföldi művész lépett fel Magyarországon, melynek következtében a művésszel szerződő társaságnak fontos foglalkoznia az adókötelezettség vizsgálatával. A művészek tevékenykedhetnek saját cégük, vagy vállalkozásuk által kötött szerződés alapján, de magánszemélyként is. Cikksorozatunk első részében ez utóbbit, azaz egy magyar céggel kötött, megbízási szerződés alapján díjazásban részesülő, külföldi állampolgársággal rendelkező magánszemély, Magyarországon végzett tevékenységével összefüggő adó- és járulékszabályokat ismertetjük.

Külföldi magánszemély adóztatásánál a magyar munkáltatónak/megbízónak elsősorban azt kell vizsgálnia, hogy a magánszemély melyik országban bír illetőséggel, hol van a munkavégzés helye és van-e olyan nemzetközi megállapodás, amelyek a magyar előírásokat felülírják.

Az illetőség vizsgálata azért fontos, mert egy külföldi útlevéllel rendelkező személyről nem biztos, hogy meg tudjuk állapítani, milyen országban rendelkezik adóügyi illetőséggel. Gondoljanak például arra a művészre, aki német állampolgár, állandó bejelentett lakóhelye Spanyolországban található, de az év jelentős részét különböző országokban tölti, amelyekben a megbízásoktól függően egy-két naptól akár több hónapot is tölt a megbízás érdekében. A példából is látszik, hogy ilyen esetben nem könnyű megállapítani az illetőséget.

Olvassa el az Adózóna „Nyelvtanfolyam: adómentesen juttatható, vagy bérként adózik?”, „A nap kérdése: adóigazolás e-mailben – kell-e munkáltatói aláírás?” és az „Osztalék külföldi magánszemélynek: mikor, mennyi, milyen adót kell vonni?” című írását!

Amennyiben a Magyarországon töltött idő nem haladja meg a 183 napot, akkor a magyar személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) illetőségre vonatkozó szabályából levezetve lehetne következtetni arra, hogy a magánszemély külföldi illetőségű. Ennek ellenére nem elegendő kizárni a magyar illetőséget, ugyanis azt is ellenőrizni kell, hogy Magyarország és a magánszemély illetőségi országa kötött-e egyezményt a kettős adózás elkerülése érdekében, és ha igen, ez az egyezmény miként rendelkezik. Tehát annak eldöntéséhez, hogy melyik egyezmény előírásait kell figyelembe venni, szükségünk van az illetőségigazolásra.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja külföldi illetőségű magánszemély művészeti tevékenységéből származó jövedelme után kinél milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség keletkezik!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink