adozona.hu
Támogatás elszámolása, tárgyi eszköz értékcsökkenése egyéni vállalkozónál
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Tamogatas_elszamolasa_targyi_eszkoz_ertekcs_6JCPMT
Támogatás elszámolása, tárgyi eszköz értékcsökkenése egyéni vállalkozónál
Egyéni vállalkozásnak tárgyi eszköz vásárolásához egy évvel ezelőtt vissza nem térítendő támogatást ítéltek meg, de annak összegét csak utólag, az idei évben kapja meg. Az eszközt fejlesztési tartalékból vásárolja meg. Hogyan számolhat el értékcsökkenést, és kell-e szerepeltetnie a 2024-es szja-bevallásban a de minimis támogatás összegét? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
A kérdés így szólt pontosan:
"Egyéni vállalkozó 2024. november 1-jén 10 millió forint értékű tárgyi eszközt vásárolt. Az eszköz beszerzéséhez a 2024. február 14-én kelt támogatói okirat alapján 6 millió forint vissza nem térítendő de minimis támogatást kap, de a támogatás utófinanszírozott, amelyet majd csak 2025-ben kap meg. Az egyéni vállalkozó 2023-ban 4 millió forint fejlesztési tartalékkal csökkentette a bevételét. Erre az eszközre fogja felhasználni a 4 millió forint fejlesztési tartalékot. Hogyan történik az eszközhöz kapcsolódó fejlesztési tartalékon felüli értékcsökkenés elszámolása a 2024. és a 2025. években? A támogatás csak 2025-ben lesz bevétel. Kell-e szerepeltetni a 2024-es szja-bevallásban a de minimis támogatás összegét?"
Szakértőnk válasza:
A beruházásokhoz nyújtott fejlesztési támogatásoknál bevételt akkor lehet elszámolni, ha a hozzá köthető költséget, ideértve az értékcsökkenési leírást is, elszámolják. (Feltételezhetően a kérdésben szereplő egyéni vállalkozó nem átalányadós vagy katás.)
Az szja-törvény 11. számú melléklete alapján az egyéni vállalkozói tevékenységhez jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján kapott támogatással szerzett vagy előállított tárgyi eszköz, nem anyagi jószág beszerzési árának azon részét, amely megegyezik a megszerzéshez vagy az előállításhoz felhasznált támogatás összegével, az eszköz üzembe helyezésének időpontjában értékcsökkenési leírásként kell elszámolni. Vagyis esetünkben 2024-ben a tárgyévi beszerzési költség plusz értékcsökkenéssel egyező bevételt kellene elszámolni, azonban a bevétel még nem érkezett meg. Így 2024-re nincs mit elszámolni.
Az szja-törvény 7. paragrafus (1) bekezdésének v) pontja a fentiekben meghatározott támogatásokat nem tekinti bevételnek, ha azokat a cél szerinti felhasználás igazolása mellett vagy azt követően kapja csak kézhez a vállalkozó, amennyiben a cél szerinti kiadás alapján költséget egyáltalán nem számol el. Vagyis a vállalkozó szabad döntésére van bízva, hogy az úgynevezett „utólag kapott” támogatásokat elszámolja-e egyáltalán vállalkozói bevételként attól függően, hogy az adott támogatással kapcsolatos kiadásait költségként elszámolja-e vagy sem. Ezek alapján 2024-re szintén nincs mit elszámolni.
Az szja-törvény 10. számú mellékletének 5. alpontja viszont nevesítetten az egyéni vállalkozás bevételének tekinti a vállalkozó által "felvett támogatást". Ezen törvényi szövegrész alapján az egyéni vállalkozónak – fő szabály szerint – a jóváírás napján bevételként kell elszámolnia a kapott támogatást, azaz a kérdéses esetben majd 2025-ben, feltéve, hogy nem él a fentiekben említett "nem számol el költséget, sem bevételt" lehetőséggel. Ez esetben viszont költséget is csak majd 2025-ben rendelhet hozzá.
Hozzászólások (0)