adozona.hu
Egyéni vállalkozók: kisvállalkozói kedvezmény feltételei, mértéke – példákkal
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozok_kisvallalkozoi_kedvezmen_3HWWZV
Egyéni vállalkozók: kisvállalkozói kedvezmény feltételei, mértéke – példákkal
A kisvállalkozói kedvezmény érvényesítésének lehetőségéről a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) rendelkezik. A kedvezménnyel azok az egyéni vállalkozók élhetnek, akik az szja-törvény hatálya alatt a vállalkozói személyi jövedelemadó meghatározására vonatkozó rendelkezések szerint állapítják meg a jövedelmüket, egyszerűbben fogalmazva, akik a bevételükkel szemben a költségeiket tételesen számolják el.
E kedvezmény összegével az egyéni vállalkozásból származó bevételt lehet csökkenteni, ha az egyéni vállalkozó 250 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztat.
A kisvállalkozói kedvezmény alapjául legfeljebb a vállalkozási tevékenységet közvetlenül szolgáló, korábban üzembe nem helyezett, kizárólag üzemi célú egyes tárgyi eszközök, nem anyagi javak adóévi együttes beruházási költsége (ideértve az ilyen eszköz beszerzésére, előállítására fordított, az adóévben költségként elszámolt kiadást is), továbbá a vállalkozói tevékenységet közvetlenül szolgáló ingatlan adóévben felmerült, az értékcsökkenési leírás alapját növelő kiadásként elszámolt felújítási költsége szolgál. E rendelkezés alkalmazásakor a tárgyi eszközök közül az ingatlan, valamint a leírási kulcsok jegyzéke és alkalmazásuk szabályai szerinti gép, berendezés, felszerelés, jármű, míg a nem anyagi javak közül a szoftvertermék felhasználási joga, a szellemi termék vehető figyelembe. Az üzemkörön kívüli ingatlan és az ültetvény alapján beruházási költség nem vehető figyelembe.
Olvassa el az Adózóna "Egyéni vállalkozók adózási áttérési szabályai" és "Bor ajándékozása: korántsem adómentes minden palack, mutatjuk a részleteket" című írásait is! További, szja-val kapcsolatos cikkeinket itt találja. |
Az szja-törvény 49/B § (12) bekezdése szerint a kisvállalkozói kedvezmény nem lehet több a vállalkozói bevételnek a vállalkozói költséget meghaladó részénél.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket a részletekért!
Hozzászólások (0)