hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bor ajándékozása: korántsem adómentes minden palack, mutatjuk a részleteket

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

November 16-ától adómentesen lehet ajándékozni és reprezentációs célból felszolgálni bizonyos oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott, felcímkézett palackokban árusított borászati termékeket.

Jó bornak nem kell cégér, tartja a mondás, ám a már-már divattá vált szőlészkedés révén felgyülemlett készletek értékesítéséhez jól jön a borászoknak az üzleti, ünnepi vendéglátás és ajándékozás adómentesítése.

A Magyar Közlöny 141. számában kihirdetett, 451/2023. számú kormányrendelet értelmében a veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. kormányrendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) és a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályaitól eltérően 2023. november 16-ától „mentes az adó alól a közvetlenül a szőlészetről és borászatról szóló 2020. évi CLXIII. törvény (Btv.) 9. paragrafusának (1) bekezdése szerinti forgalomba hozatalt kezdeményező borászati üzemengedélyestől palackozott kiszerelésben vásárolt, oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott, a Btv. 1. paragrafusának 3. pontja szerinti borászati termék reprezentációs és nem reprezentációs célú vendéglátás keretében, továbbá üzleti ajándékként vagy csekély értékű ajándékként történő juttatása”.

A mentesség alá vont borászati termékek körébe az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet VII. melléklet II. részében szereplő, szőlőből készült termékek tartoznak. Ez a dokumentum 17 pontban határozza meg a szőlőből készült termékek kategóriáit.

Eszerint a borászati termékkörbe tartozik:

– a bor
– a még erjedésben lévő újbor
– a likőrbor
– a pezsgő
– a minőségi pezsgő
– az illatos minőségi pezsgő
– a szén-dioxid hozzáadásával készült habzóbor
– a gyöngyözőbor
– a szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor
– a szőlőmust
– a sűrített szőlőmust
– a finomított szőlőmustsűrítmény
– a szárított szőlőből készült bor
– a túlérett szőlőből készült bor
– a borecet.

Az EU-rendelet részletesen tartalmazza az egyes kategóriákba sorolt termékek paramétereit, minőségi jellemzőit.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben az adómentességre vonatkozó több kikötésre is felhívjuk a figyelmet!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink