adozona.hu
Adószakértők léptek fel a Budapest Music Centerben
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Adoszakertok_leptek_fel_a_Budapest_Music_Ce_3FUHES
Adószakértők léptek fel a Budapest Music Centerben
No, nem klasszikus zeneműveket adtak elő az adószakértők, hanem egész napos konferencia keretében a jövő évi adóváltozások bemutatójára invitálta a HVG-Nexon az érdeklődőket december 5-én.
A konferencia „műsorán” a NAV munkatársainak előadásában szerepelt
– az adózás rendje,
– a szja törvény, a kata,
– az áfa,
– a tao, a kiva, az eva
törvények 2014-től hatályosuló változásainak ismertetése, valamint igazi csemegeként Vadász Iván okleveles ad szakértő, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke előadásában „Gyakorlatban az adóváltozásokról” című előadás és konzultáció.
A program egyes témáiról terjedelmi okok miatt több cikkben olvashatnak a következő napokban.
Elsőként a személyi jövedelemadó változásairól szóló előadásban elhangzottakból – a teljesség igénye nélkül – azokat a legfontosabb tudnivalókat foglaltuk össze, amelyekre az előadó külön is felhívta a figyelmet.
A családi kedvezmény közös érvényesítése és a megosztás közötti különbség
Ez nem változik, viszont nagyon fontos szem előtt tartani, hogy a közös igénybevétel (már az adóelőleg-megállapításnál is) csak akkor jöhet szóba, ha az együttes igénybevétel ugyanazon kedvezményezett eltartott után a családi kedvezményre jogosult személyek között történik, a megosztás pedig azt jelenti, hogy a jogosult az őt megillető kedvezményt jogosultnak nem minősülő más magánszeméllyel együtt érvényesíti. A családi kedvezményre való jogosultság jellemzően egybeesik a családi pótlékra való jogosultsággal, így a házasságban élők és az élettársak jogosultsága a nem közös gyermekek tekintetében eltérő, továbbá emiatt a kedvezmény mértéke is különböző lehet. Tehát a közös érvényesítés szülők, házastársak esetében jöhet szóba, míg a megosztás kizárólag az adóév végén lehetséges a családi pótlékra nem jogosulttal (jellemzően az élettárssal).
A felváltva gondozott gyermek után mindkét szülő a családi kedvezmény 50-50 százalékát érvényesítheti
A válásokat követően egyre gyakoribb, hogy a szülők megosztott felügyeleti jogot gyakorolhatnak a gyermekek felett. Ebben az esetben a szülők a családi pótlék 50-50 százalékára jogosultak, erre tekintettel 2014-től a családi kedvezményt is fele-fele részben érvényesíthetik, azt egymásnak nem adhatják át, közös érvényesítésére egymás között nem jogosultak (de saját „új” házastársukkal igen, illetve élettársukkal megoszthatják).
A családi járulékkedvezményt (közösen és megosztva is!), csak az érvényesítheti, aki a Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) szerint biztosított
A családi járulékkedvezményt nem érvényesítheti az, aki nem biztosított, valamint az sem, aki a minimálbér arányában fizet járulékot, de nem vesz fel jövedelmet (például az egyéni vállalkozó), vagy olyan jövedelem után fizet járulékot, amely a szja törvény szerint adómentes vagy nem minősül bevételnek (ide nem értve a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére az adóévben levont, befizetett tagdíj összegét).
A külföldi előadóművészek magyarországi fellépés esetén egyszerűsített adózást választhatnak
Ebben az esetben a 16 százalékos adó alapja a teljes bevétel (munkadíj+költségtérítés) 70 százaléka, de ha a teljes bevétel bármely 12 hónapos időszakban 200 ezer forintnál kevesebb, nem kell adót fizetni. A választás feltétele: a bevétel nem kifizetőtől származik (például a gázsit a bécsi opera fizeti), és a művész bármely 12 hónapon belül nem tartózkodik 183 napot meghaladóan Magyarországon, és a Tbj. szerint nem belföldi.
A nyugdíjbiztosításokra is jár a befizetett díjak után 20 százalék, de legfeljebb évi 130 ezer forint adó-visszatérítés
A kedvezmény kizárólag a 2013. december 31-e után megkötött nyugdíjbiztosítási szerződések díjára vonatkozik, a hatálybalépés előtt kötött életbiztosítási szerződések utóbb történő módosításával létrejövő nyugdíjbiztosításokra nem.
Néhány további fontos változás:
– Az Országgyűlési képviselőket megillető díjazás a jövőben az eddigi önálló tevékenységből származó jövedelem helyett nem önálló tevékenységből származó jövedelem lesz.
– A nevelőszülői díj adóköteles bérjövedelem lesz.
– A 2014. évtől – a járulékszabályokkal összhangban – az adóévet követő január 10-éig kifizetett munkabérek minősülnek decemberi kifizetésnek (ezt először 2015 januárjában kell alkalmazni).
– Visszaváltható utalvány formájában nem adható adómentesen vagy kifizetői adókötelezettség mellett nem pénzbeli (például béren kívüli) juttatás.
– A kisvállalkozások adókedvezményének változása következtében a 2013. december 31-ét követően megkötött hitelszerződések alapján a tárgyi eszköz beszerzéséhez, előállításához igénybe vett hitel kamatának az eddigi 40 helyett 60 százalékát lehet a vállalkozói személyi jövedelemadóból levonni.
Hozzászólások (0)