hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adószakértők léptek fel a Budapest Music Centerben

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

No, nem klasszikus zeneműveket adtak elő az adószakértők, hanem egész napos konferencia keretében a jövő évi adóváltozások bemutatójára invitálta a HVG-Nexon az érdeklődőket december 5-én.

A konferencia „műsorán” a NAV munkatársainak előadásában szerepelt
– az adózás rendje,
– a szja törvény, a kata,
– az áfa,
– a tao, a kiva, az eva
törvények 2014-től hatályosuló változásainak ismertetése, valamint igazi csemegeként Vadász Iván okleveles ad szakértő, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke előadásában „Gyakorlatban az adóváltozásokról” című előadás és konzultáció.

A program egyes témáiról terjedelmi okok miatt több cikkben olvashatnak a következő napokban.

Elsőként a személyi jövedelemadó változásairól szóló előadásban elhangzottakból – a teljesség igénye nélkül – azokat a legfontosabb tudnivalókat foglaltuk össze, amelyekre az előadó külön is felhívta a figyelmet.

A családi kedvezmény közös érvényesítése és a megosztás közötti különbség

Ez nem változik, viszont nagyon fontos szem előtt tartani, hogy a közös igénybevétel (már az adóelőleg-megállapításnál is) csak akkor jöhet szóba, ha az együttes igénybevétel ugyanazon kedvezményezett eltartott után a családi kedvezményre jogosult személyek között történik, a megosztás pedig azt jelenti, hogy a jogosult az őt megillető kedvezményt jogosultnak nem minősülő más magánszeméllyel együtt érvényesíti. A családi kedvezményre való jogosultság jellemzően egybeesik a családi pótlékra való jogosultsággal, így a házasságban élők és az élettársak jogosultsága a nem közös gyermekek tekintetében eltérő, továbbá emiatt a kedvezmény mértéke is különböző lehet. Tehát a közös érvényesítés szülők, házastársak esetében jöhet szóba, míg a megosztás kizárólag az adóév végén lehetséges a családi pótlékra nem jogosulttal (jellemzően az élettárssal).

A felváltva gondozott gyermek után mindkét szülő a családi kedvezmény 50-50 százalékát érvényesítheti

A válásokat követően egyre gyakoribb, hogy a szülők megosztott felügyeleti jogot gyakorolhatnak a gyermekek felett. Ebben az esetben a szülők a családi pótlék 50-50 százalékára jogosultak, erre tekintettel 2014-től a családi kedvezményt is fele-fele részben érvényesíthetik, azt egymásnak nem adhatják át, közös érvényesítésére egymás között nem jogosultak (de saját „új” házastársukkal igen, illetve élettársukkal megoszthatják).

A családi járulékkedvezményt (közösen és megosztva is!), csak az érvényesítheti, aki a Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) szerint biztosított

A családi járulékkedvezményt nem érvényesítheti az, aki nem biztosított, valamint az sem, aki a minimálbér arányában fizet járulékot, de nem vesz fel jövedelmet (például az egyéni vállalkozó), vagy olyan jövedelem után fizet járulékot, amely a szja törvény szerint adómentes vagy nem minősül bevételnek (ide nem értve a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére az adóévben levont, befizetett tagdíj összegét).

A külföldi előadóművészek magyarországi fellépés esetén egyszerűsített adózást választhatnak

Ebben az esetben a 16 százalékos adó alapja a teljes bevétel (munkadíj+költségtérítés) 70 százaléka, de ha a teljes bevétel bármely 12 hónapos időszakban 200 ezer forintnál kevesebb, nem kell adót fizetni. A választás feltétele: a bevétel nem kifizetőtől származik (például a gázsit a bécsi opera fizeti), és a művész bármely 12 hónapon belül nem tartózkodik 183 napot meghaladóan Magyarországon, és a Tbj. szerint nem belföldi.

A nyugdíjbiztosításokra is jár a befizetett díjak után 20 százalék, de legfeljebb évi 130 ezer forint adó-visszatérítés

A kedvezmény kizárólag a 2013. december 31-e után megkötött nyugdíjbiztosítási szerződések díjára vonatkozik, a hatálybalépés előtt kötött életbiztosítási szerződések utóbb történő módosításával létrejövő nyugdíjbiztosításokra nem.

Néhány további fontos változás:
– Az Országgyűlési képviselőket megillető díjazás a jövőben az eddigi önálló tevékenységből származó jövedelem helyett nem önálló tevékenységből származó jövedelem lesz.
– A nevelőszülői díj adóköteles bérjövedelem lesz.
– A 2014. évtől – a járulékszabályokkal összhangban – az adóévet követő január 10-éig kifizetett munkabérek minősülnek decemberi kifizetésnek (ezt először 2015 januárjában kell alkalmazni).
– Visszaváltható utalvány formájában nem adható adómentesen vagy kifizetői adókötelezettség mellett nem pénzbeli (például béren kívüli) juttatás.
– A kisvállalkozások adókedvezményének változása következtében a 2013. december 31-ét követően megkötött hitelszerződések alapján a tárgyi eszköz beszerzéséhez, előállításához igénybe vett hitel kamatának az eddigi 40 helyett 60 százalékát lehet a vállalkozói személyi jövedelemadóból levonni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkanélküli regisztráció

Széles Imre

tb-szakértő

Járulék

Széles Imre

tb-szakértő

Kriptovaluta adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink