adozona.hu
A tárgyévi veszteség elhatárolása és a korábbi évek veszteségének elszámolása az szja-ban
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/A_targyevi_veszteseg_elhatarolasa_es_a_kora_B52O71
A tárgyévi veszteség elhatárolása és a korábbi évek veszteségének elszámolása az szja-ban
Az éves adóbevallás kitöltésekor merül fel legtöbbször, hogy a veszteséget hogyan kell és érdemes kezelni. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
A tárgyévi veszteség későbbi évekre történő elhatárolása önálló tevékenység folytatása esetén csak az egyéni vállalkozót és a mezőgazdasági őstermelőt illeti meg az szja-törvény szerint, amennyiben az adózó a tételes költségelszámolást választotta az adóévre. Minden más esetben a tárgyévi bevétel mértékéig vehetők figyelembe a tárgyévben felmerült és elismert kiadások.
Az adóévben keletkezett veszteség összegét az egyéni vállalkozó és a mezőgazdasági őstermelő a következő öt adóév (de legkésőbb az egyéni vállalkozói tevékenység és az őstermelői tevékenység megszüntetésének adóéve) egyéni vállalkozói és őstermelői tevékenységéből származó jövedelmével (ideértve az önellenőrzés, adóellenőrzés során feltárt jövedelmet is) szemben számolhatja el.
Átmeneti rendelkezések alapján a 2014-ben kezdődő adóév utolsó napjáig keletkezett, még nem érvényesített elhatárolt veszteség a 2014. december 31-én hatályos rendelkezések szerint írható le azzal, hogy az így elhatárolt veszteséget legkésőbb a 2025. adóévben lehet érvényesíteni [szja-törvény 84/ZS § (6) bekezdése].
Kapcsolódó cikkünk: Szja-bevallás: külföldi munkaviszonyból származó jövedelmek
A 2024. évi jövedelemmel szemben a 2019. évben vagy azt követően keletkezett veszteség számolható el, ha nincs 2015. év előtti veszteség. (A veszteség elszámolása ugyanis keletkezésük sorrendjében történhet.)
A veszteség továbbviteléhez nem kell az adóhatóságtól engedélyt kérni.
A korábbi években elhatárolt veszteség összege legfeljebb az elhatárolt veszteség nélkül számított vállalkozói adóalap 50 százalékáig érvényesíthető.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük, hogyan számolhatják el a veszteség összegét a mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozók és őstermelők!
Hozzászólások (0)