hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Devizában fennálló kölcsön nyilvántartási árfolyama és könyvelése

  • adozona.hu

Devizában kapott kölcsönt milyen árfolyamon és hogyan könyveljen cégünk? Olvasói kérdésre Kis Gábor a Finacont Kft. számviteli és adótanácsadó szakértője válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Cégünk devizában kap kölcsönt egy másik kft.-től. Mikrogazdálkodói beszámolót készítünk, ezért az MNB-árfolyamot használjuk. A devizás bank az OTP-nél van. A kölcsön összegéről szerződés készül, ahol a kölcsönadó cég meghatározza, hogy x összegű eurót ad kölcsön meghatározott árfolyamon, plusz jegybanki alapkamat. Kérdésem, milyen árfolyamon és hogyan kell könyvelni.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A mikrogazdálkodói beszámoló készítéséről szóló 398/2012. kormányrendelet 11. § (3), (4) és (6) pontjai alapján a devizában fennálló (kölcsön) kötelezettséget a bekerüléskori (folyósításkori) MNB árfolyamon kell nyilvántartani és ezt a kötelezettséget mérlegfordulónapon nem kell átértékelni.

Továbbá a devizakölcsön-kötelezettség csökkenését (például kölcsöntörlesztéskor, -elengedéskor) főszabály szerint egyedi értékeléssel, könyv szerinti árfolyamon kell elszámolni. Abban az esetben, ha az egyedi értékelés nem lehetséges, akkor a csökkenéseket átlagárfolyamon kell elszámolni.

Mindez azt jelenti, hogy egyrészt a devizakölcsönt nem lehet kimutatni a szerződésben rögzített árfolyamon. Másrészt a devizakölcsön könyv szerinti (forint)értéke a kötelezettségek között a bekerülés napi MNB árfolyamon kerül meghatározásra és a törlesztett kölcsön összeg is – főszabály szerint – ugyanezen az árfolyamon kerül kivezetésre, vagyis a kölcsön törlesztéséhez kapcsolódóan árfolyam-különbözet nem keletkezik.

Ugyanakkor árfolyam-különbözet keletkezhet a kivezetett kölcsön könyv szerinti árfolyama, valamint a devizaszámláról kifizetésre kerülő összeg árfolyama között.

A kormányrendelet valóban nem rendezi az előbbiek szerinti különbözet elszámolását.

Tagadhatatlan, hogy a két árfolyam között különbözet van, amelyet mindenképpen eredményt módosító tételként kell elszámolni. Ezért a devizakölcsön-kötelezettség kiegyenlítésénél indokolt egy árfolyam-különbözeti számlát (3869) a számlatükörbe beépíteni, és ezen ütköztetni a kifizetésre felhasznált deviza – egyedi értékeléssel, illetve átlagárfolyamon meghatározott – könyv szerinti értékét a kiegyenlített devizakötelezettség könyv szerinti árfolyamon számított értékével.

Könyvelése:

  • a devizaszámláról felhasznált deviza könyv szerinti árfolyamon számított értéke: T 3869 – K 386,
  • a kiegyenlített devizakölcsön–kötelezettség szerinti árfolyamon számított értéke: T 4 – K 3869,
  • ha a 3869. számlán tartozik egyenleg marad, azt árfolyamveszteségként (T 8762 – K 3869),
  • ha követel egyenlege marad, azt árfolyamnyereségként (T 3869 – K 9762) kell elszámolni.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink