adozona.hu
Végelszámolás: így kell felosztani a vagyont a tulajdonosok között
//adozona.hu/szamvitel/Vegelszamolas_igy_kell_kifizetni_a_tulajdon_8N4GCD
Végelszámolás: így kell felosztani a vagyont a tulajdonosok között
Végelszámolás alatt álló cégnél mi a teendő a beszámoló zárása előtt? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértő, mérlegképes könyvelő válaszolt.
„Egy bt. 2015. 06. 01-től egyszerűsített végelszámolás alatt áll. Ezt szeretnénk befejezni, a közzétételi költséget befizettük. Tárgyi eszköze nincs. Van viszont bankban, illetve a pénztárban pénze. Az eredménytartalékában is van pénze, a főkönyve szerint kevés vesztesége van a végelszámolás zárásakor. Kérdésem, hogy jól értelmezem-e, illetve jól gondoltam-e, hogy a beszámoló és adókötelezettség zárása előtt az eredménytartalékból levont záráskori összeget – meghagyva a jegyzett tőke összegét – kifizetem a tulajdonosoknak. Így beállítva majd a beszámolóba, a 08-as és a többi bevallásba, alacsony – a jegyzett tőkével majdnem megegyező – összeg felosztása kerül a vagyonfelosztási javaslatba. Azaz szinte minden kötelezettség és kifizetés is szerepel a zárásokban” – ecsetelte kérdésében olvasónk.
A számvitelről szóló törvény (Szt.)11. paragrafusának (12) bekezdése üzleti évként értelmezi a végelszámolás lezárásáig terjedő időszakot, vagyis az osztalék megállapításának elvileg nincs akadálya. Kifizetni viszont csak akkor lehet, ha teljesülnek a Polgári törvénykönyvben (Ptk.), illetve az Szt.-ben előírt feltételek.
A végelszámoláshoz kapcsolódó sajátos számviteli feladatokat a 72/2006. kormányrendelet tartalmazza. A végelszámolásnál a végelszámolónak nemcsak a végelszámolás befejezésekor, de a végelszámolás időszaka alatt is üzleti évenként a beszámolót az Szt. előírásai szerint kell elkészítenie, ezzel összhangban lévő adóbevallásokat kell készítenie, amelyet a jóváhagyásra jogosult testülettel el kell fogadtatnia.
Ez azt is jelenti, hogy nemcsak a végelszámolás befejezésekor, de a végelszámolás alatt is (az üzleti évenként készített beszámoló alapján) – ha a fentebb is említett feltételek teljesülnek – osztalék fizethető. A végelszámolás befejezésekor a vagyonfelosztási javaslat alapján – a társaság törlésére vonatkozó végzés meghozatala után – a vagyoni eszközök a tulajdonos(ok) részére kiadhatók, ennek figyelembevételével határozható meg a vállalkozásból kivont jövedelem.
A végelszámolást lezáró beszámolóban lehetnek olyan rövid lejáratú kötelezettségek, amelyek csak a végelszámolást lezáró beszámoló mérlegfordulónapja után esedékesek, és jellemzően a cég törlését kérő kérelem cégbírósághoz történő benyújtása előtt pénzügyileg rendeződnek. Nem tartozik azonban ezen – a beszámoló benyújtásáig rendezhető – kötelezettségek közé a tulajdonosokat megillető, a vállalkozásból kivonandó jövedelme.
A magánszemély tulajdonosok vállalkozásból kivonandó jövedelmét terhelő személyi jövedelemadót, egészségügyi hozzájárulást azonban a végelszámolást lezáró beszámoló mérlegébe az adóhatósággal szembeni kötelezettségek közé be kell állítani a tulajdonosokkal szembeni követelésekkel szemben. A végelszámolást lezáró beszámoló mérlegében a saját tőke elemeit az Szt. előírásainak megfelelő tartalommal kell szerepeltetni.
A vagyonfelosztási javaslatot a végelszámolást lezáró beszámoló mérlege és az azt alátámasztó leltár adatai alapján kell elkészíteni. A vagyonfelosztási javaslatban valójában a kötelezettségekhez kell az eszközöket rendelni. Így a tulajdonosok miatti kötelezettségek (jegyzett tőke, tőketartalék, mérleg szerinti eredménnyel korrigált eredménytartalék, tagi kölcsön) esetében hozzárendelt eszközök pénzeszközök, egyéb eszközök.
Hozzászólások (0)