hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végelszámolás: így kell felosztani a vagyont a tulajdonosok között

  • adozona.hu

Végelszámolás alatt álló cégnél mi a teendő a beszámoló zárása előtt? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértő, mérlegképes könyvelő válaszolt.

„Egy bt. 2015. 06. 01-től egyszerűsített végelszámolás alatt áll. Ezt szeretnénk befejezni, a közzétételi költséget befizettük. Tárgyi eszköze nincs. Van viszont bankban, illetve a pénztárban pénze. Az eredménytartalékában is van pénze, a főkönyve szerint kevés vesztesége van a végelszámolás zárásakor. Kérdésem, hogy jól értelmezem-e, illetve jól gondoltam-e, hogy a beszámoló és adókötelezettség zárása előtt az eredménytartalékból levont záráskori összeget – meghagyva a jegyzett tőke összegét – kifizetem a tulajdonosoknak. Így beállítva majd a beszámolóba, a 08-as és a többi bevallásba, alacsony – a jegyzett tőkével majdnem megegyező – összeg felosztása kerül a vagyonfelosztási javaslatba. Azaz szinte minden kötelezettség és kifizetés is szerepel a zárásokban” – ecsetelte kérdésében olvasónk.

A számvitelről szóló törvény (Szt.)11. paragrafusának (12) bekezdése üzleti évként értelmezi a végelszámolás lezárásáig terjedő időszakot, vagyis az osztalék megállapításának elvileg nincs akadálya. Kifizetni viszont csak akkor lehet, ha teljesülnek a Polgári törvénykönyvben (Ptk.), illetve az Szt.-ben előírt feltételek.

A végelszámoláshoz kapcsolódó sajátos számviteli feladatokat a 72/2006. kormányrendelet tartalmazza. A végelszámolásnál a végelszámolónak nemcsak a végelszámolás befejezésekor, de a végelszámolás időszaka alatt is üzleti évenként a beszámolót az Szt. előírásai szerint kell elkészítenie, ezzel összhangban lévő adóbevallásokat kell készítenie, amelyet a jóváhagyásra jogosult testülettel el kell fogadtatnia.

Ez azt is jelenti, hogy nemcsak a végelszámolás befejezésekor, de a végelszámolás alatt is (az üzleti évenként készített beszámoló alapján) – ha a fentebb is említett feltételek teljesülnek – osztalék fizethető. A végelszámolás befejezésekor a vagyonfelosztási javaslat alapján – a társaság törlésére vonatkozó végzés meghozatala után – a vagyoni eszközök a tulajdonos(ok) részére kiadhatók, ennek figyelembevételével határozható meg a vállalkozásból kivont jövedelem.

A végelszámolást lezáró beszámolóban lehetnek olyan rövid lejáratú kötelezettségek, amelyek csak a végelszámolást lezáró beszámoló mérlegfordulónapja után esedékesek, és jellemzően a cég törlését kérő kérelem cégbírósághoz történő benyújtása előtt pénzügyileg rendeződnek. Nem tartozik azonban ezen – a beszámoló benyújtásáig rendezhető – kötelezettségek közé a tulajdonosokat megillető, a vállalkozásból kivonandó jövedelme.

A magánszemély tulajdonosok vállalkozásból kivonandó jövedelmét terhelő személyi jövedelemadót, egészségügyi hozzájárulást azonban a végelszámolást lezáró beszámoló mérlegébe az adóhatósággal szembeni kötelezettségek közé be kell állítani a tulajdonosokkal szembeni követelésekkel szemben. A végelszámolást lezáró beszámoló mérlegében a saját tőke elemeit az Szt. előírásainak megfelelő tartalommal kell szerepeltetni.

A vagyonfelosztási javaslatot a végelszámolást lezáró beszámoló mérlege és az azt alátámasztó leltár adatai alapján kell elkészíteni. A vagyonfelosztási javaslatban valójában a kötelezettségekhez kell az eszközöket rendelni. Így a tulajdonosok miatti kötelezettségek (jegyzett tőke, tőketartalék, mérleg szerinti eredménnyel korrigált eredménytartalék, tagi kölcsön) esetében hozzárendelt eszközök pénzeszközök, egyéb eszközök.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink