hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Változás az egyéb szervezetek beszámolókészítési kötelezettségében

  • Pölöskei Pálné, okleveles adószakértő és okleveles könyvvizsgáló

Az egyéb szervezetek beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségét a 479/2016. kormányrendelet (R.) szabályozza. Írásunk az ezen szervezeteket (illetve egy részüket) érintő változásokat mutatja be.

A módosítás vonatkozik – az R. alkalmazásában civil szervezetnek minősülő – közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra (Alapítvány), illetve az R. 2. § (1) bekezdése szerinti egyéb szervezetekre.

Alapítványokat érintő rendelkezés

A civil szervezetek közé tartozó Alapítványoknak beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségüknek a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló 2021. évi IX. törvény (kva-törvény) előírásaival összhangban, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) és az R. előírásai szerint kell eleget tenniük. Ez azt jelenti például, hogy a rendelet civil szervezetekre vonatkozó előírásait kell alkalmazni, figyelemmel a kva-törvény előírásaira. Így például a kva-törvény 3. § (5) bekezdése alapján az Alapítvány

» gazdasági-vállalkozási tevékenysége nem azonos az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) 2. § 7. pontjában foglaltakkal,

» más civil szervezettől eltérően elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységre is alapítható,

» nem kell értelmezni és így nem lehet következménye az elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenység folytatásának,

» ha kérelmezi, akkor a kva-törvény 5. § (4) bekezdése és a 28. § (2) bekezdése szerint közhasznú jogállásúnak minősül, amit a nyilvántartásban is fel kell tüntetni.

A kva-törvény 3. § (5)–(6) bekezdése szerint az Alapítvány a céljainak, közfeladatának, közérdekű tevékenységének megvalósítását szolgáló gazdasági tevékenységet végez, így különösen az alapító által rendelt, az alapítványhoz csatlakozók által juttatott, valamint az egyéb forrásból származó vagyont gazdasági tevékenységként kezeli, a javára rendelt és bizalmi vagyonkezelésbe vett, valamint egyéb forrásból származó vagyonával a felelős gazdálkodás követelménye sérelme nélkül szabadon gazdálkodhat.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink