hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Követelés megszűnésének hatása a társaságiadó-alapra

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló
2

A követelés a kiegyenlítés és a behajthatatlanná válás mellett számos más okból is megszűnhet. Kétrészes cikkünkben a követelések értékeléséhez, kivezetéséhez kapcsolódó gazdasági események és a társaságiadó-alap kapcsolatát mutatjuk be.

Számviteli elszámolás 

A követelést a beszámolóban a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 57. § (1) bekezdése szerint a forgóeszközök között kell kimutatni a bekerülési érték értékvesztéssel csökkentett, visszaírással növelt értékén, figyelemmel az Szt. 60, §-ában foglaltakra.

A követelés bekerülési értéke gazdasági esemény bekövetkezése nélkül változhat értékvesztés elszámolása, visszaírása, illetve a külföldi pénzértékre szóló követelés devizaárfolyamon történő értékelése miatt. 

A külföldi pénzértékre szóló – az értékvesztéssel, annak visszaírásával módosított – követelést az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozó, a vállalkozó által választott devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell kimutatni [Szt. 60. §]. Az árfolyam-különbözetet nyereség esetén az Szt. 84. § (7) bekezdés f) pontja, veszteség esetén az Szt. 85. § (3) bekezdés f) pontja alapján pénzügyi műveletek bevétele, illetve ráfordítása között kell kimutatni.

Értékvesztést az adós minősítése alapján kell elszámolni, ha a mérlegkészítés időpontjában rendelkezésre álló információk alapján a követelés könyv szerinti értéke és a követelés várhatóan megtérülő összege közötti különbözet veszteség, és az tartósnak mutatkozik és jelentős összegű [Szt. 55. §]. Az értékvesztés összege ez a különbözet, amelyet egyéb ráfordításként kell elszámolni [Szt. 81. § (4) a)].

Ha pedig a vevő, az adós minősítése alapján a követelés várhatóan megtérülő összege jelentősen meghaladja a követelés könyv szerinti értékét, a különbözettel a korábban elszámolt értékvesztést visszaírással csökkenteni kell. Az értékvesztés visszaírásával a követelés könyv szerinti értéke nem haladhatja meg a nyilvántartásba vételi (devizakövetelés esetén a 60. § szerinti árfolyamon számított) értékét. A visszaírást az Szt. 77. § (5) bekezdése szerint egyéb bevételként kell elszámolni. 

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan kell elszámolni a megszűnt követeléseket és milyen hatásuk van a társasági adó alapjára!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Hozzászóló!

Észrevételére szakértőnk a következő választ adta:
A Tao szerint a nyilvántartott értékvesztés a követelésekre a számviteli előírások alapján elszámolt és adózás előtti eredménynövelésként figyelembe vett értékvesztés csökkentve az adózás előtti eredmény csökkentéseként számításba vett összeggel. Ezért a 2020-ban elszámolt értékvesztés a 2020. évi adóbevalláskor még nem számít nyilvántartottnak, mivel csak az adóbevallásban jelenik meg növelő tételként.
Üdvözlettel.

mindflux

Próbáltam végig követni. Nekem a következő két mondat ellentmond egymásnak:

"...amelyre 2020-ban elszámolt 600 ezer forint értékvesztést "

"A 2020. évi beszámoló és adóbevallás elkészítésekor a nyilvántartott értékvesztés még 0 volt"

Most akkor nulla volt, vagy 600 ezer volt az értékvesztés a 2020-as beszámolóban?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink