hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fix áras energiaszerződés, válságtámogatás: van-e könyvelési teendője a cégnek?

  • adozona.hu

Olvasónkban a 238/2023. kormányrendelet alapján a 2023. 07. 01-től 2023. 12. 31-ig fixált áramdíjnak köszönhetően kapott válságtámogatással kapcsolatban (az áramszolgáltató pontos tájékoztatást ad az összegről) felmerült a kérdés: van-e könyvelési vagy egyéb teendő, ha cégüknél a kumulált összeg nem haladja meg a maximális támogatási összeget. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt a kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Úgy értelmezzük, hogy a társaság jogosult a fenti kormányrendelet szerinti támogatásra, amely alapján a 2023. 07. 01. és 2023. 12. 31. közötti időszakban az általa vásárolt villamos energiáért fizetendő energiadíj legfeljebb 200 EUR/MWh mértéken számolható el. Ugyanezen kormányrendelet 5. §-a alapján a fix ár és a fenti, kedvezményes ár közötti különbséget az állam kompenzálja az energiaszolgáltatónak.

A kompenzációra vonatkozó eljárás szabályait külön kormányrendelet, a 361/2023. kormányrendelet szabályozza. Ezen kormányrendelet alapján az energiakereskedőnek az állam által nyújtott kompenzáció visszafizetési kötelezettség nélkül átadott pénzeszköznek tekintendő. Az energiakereskedőnél a kompenzációt a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Sztv.) szerinti egyéb bevételnek kell tekinteni, és nem képezi tárgyát az általános forgalmi adónak.

Szintén ezen kormányrendelet 9. § (1) pontja rendelkezik arról, hogy a felhasználó részére a kedvezményes ár formájában nyújtott támogatás válságtámogatásnak minősül, amelynek a nyújtója az Energiaügyi Minisztérium. A válságtámogatás jogszabályi definícióját a 15/2023. EM rendelet határozza meg és az EM rendelet 54. § (1) pontja alapján „a válságtámogatás (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: támogatás) az EUMSz 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásnak minősül”.

Olvassa el számviteli témában az Adózóna Adócsomag: változások a számviteli törvényben című írását is, és rendelje meg Speciális esetek a számvitelben című sorozatunk kiadványait kiadói kedvezménnyel!

Attól függetlenül, hogy a piaci ár és a kedvezményes ár közötti különbség támogatásnak minősül, az állam tulajdonképpen maximalizálta a fogyasztó által fizetendő ellenértéket. Támogatásból származó egyéb bevételt az energiakereskedőnek kell könyvelnie, a fogyasztónak nem, a fogyasztónak csak a kedvezményes összeggel számlázott ellenértéket kell a költségek között könyvelnie. Ugyanakkor a fogyasztónak nyilvántartást kell vezetnie a támogatástartalom összegéről, mivel figyelemmel kell lennie az ezen jogcímen nyújtott támogatás maximális mértékére.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed, harmadik ország

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink