hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Értékelemzés a vállalkozásnál – funkcióköltség-vizsgálat, értékoptimalizálás, példával

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

Te megvennéd ezt ennyiért? A kérdést egy konferencia szünetében tette fel barátjának egy reklámújság kínálatában elmerült résztvevő. A válasz elsősorban az ár és az ezért kapható érték összevetésével adható meg: vállalkozások szintjén ezt nevezzük értékelemzésnek.

A fenti kérdést feltehetik maguknak a cégtulajdonosok is, legalább akkor (inkább előtte), ha a vevőre hiába váró termékeikkel már tele a raktár. Az, amire szükség van ilyenkor (is), az az értékelemzés – ez szemléletmód, és egyben döntéselőkészítő eljárás is. A lényege az, hogy nemcsak a lehető legolcsóbbat, vagy a lehető legjobbat (terméket, megoldást stb.) kell megkeresni, hanem e pozitívumokat együtt, egymáshoz való viszonyukban kell vizsgálni.

Ez egy vállalkozás számára azt jelenti, hogy a termékei, szolgáltatásai felhasználói számára nyújtott hasznosságát, a teljesítményt, valamint az erőforrás-felhasználást együttesen, összhatásukban kell elemezni. A költségek optimalizálása ugyanis nem azonos feladat a költségek csökkentésével – legalábbis nem öncélúan és mindenáron. Ma már nem csupán az ár vagy csak a minőség a döntő, hanem az érték, azaz a minőség és az ár együtt.

Az Adózóna számvitellel kacsolatos írásait itt, a 2024-es adóváltozásokkal kapcsolatos cikkeket itt olvashatja el. Speciális esetek a számvitelben című sorozatunk kiadványait itt rendelheti meg kiadói kedvezménnyel.

Az értékelemzés tehát egy olyan vizsgálati módszer, amely abból indul ki, hogy az emberek (és így természetesen a cég meglévő és potenciális megrendelői) minden döntésüknél egy időpillanatban mérlegelik az elérhető előnyt (minőséget) és az érte hozott áldozatot (költséget).

Azaz a tervező mindig a vevő, fogyasztó, felhasználó, a szolgáltatást igénybevevő igényéből indul ki, és ennek során

• meghatározza az igény-kielégítés szempontjából a szükséges teljesítőképességet, feladatokat, funkciókat,

• vizsgálja, hogy a funkciók milyen tulajdonságokkal, paraméterekkel, illetve költségekkel teljesíthetők,

• keresi, hogy ezeket a funkciókat milyen alternatív megoldásokkal lehet a legkisebb költséggel teljesíteni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek az értékvizsgálat szakaszai, valamint, hogy mire jó a funkcióköltség-elemzés a funkcióhatékonysági mutató!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink