adozona.hu
Értékelemzés a vállalkozásnál – funkcióköltség-vizsgálat, értékoptimalizálás, példával
//adozona.hu/szamvitel/Ertekelemzes_a_vallalkozasnal_8ZWJI3
Értékelemzés a vállalkozásnál – funkcióköltség-vizsgálat, értékoptimalizálás, példával
Te megvennéd ezt ennyiért? A kérdést egy konferencia szünetében tette fel barátjának egy reklámújság kínálatában elmerült résztvevő. A válasz elsősorban az ár és az ezért kapható érték összevetésével adható meg: vállalkozások szintjén ezt nevezzük értékelemzésnek.
A fenti kérdést feltehetik maguknak a cégtulajdonosok is, legalább akkor (inkább előtte), ha a vevőre hiába váró termékeikkel már tele a raktár. Az, amire szükség van ilyenkor (is), az az értékelemzés – ez szemléletmód, és egyben döntéselőkészítő eljárás is. A lényege az, hogy nemcsak a lehető legolcsóbbat, vagy a lehető legjobbat (terméket, megoldást stb.) kell megkeresni, hanem e pozitívumokat együtt, egymáshoz való viszonyukban kell vizsgálni.
Ez egy vállalkozás számára azt jelenti, hogy a termékei, szolgáltatásai felhasználói számára nyújtott hasznosságát, a teljesítményt, valamint az erőforrás-felhasználást együttesen, összhatásukban kell elemezni. A költségek optimalizálása ugyanis nem azonos feladat a költségek csökkentésével – legalábbis nem öncélúan és mindenáron. Ma már nem csupán az ár vagy csak a minőség a döntő, hanem az érték, azaz a minőség és az ár együtt.
Az értékelemzés tehát egy olyan vizsgálati módszer, amely abból indul ki, hogy az emberek (és így természetesen a cég meglévő és potenciális megrendelői) minden döntésüknél egy időpillanatban mérlegelik az elérhető előnyt (minőséget) és az érte hozott áldozatot (költséget).
Azaz a tervező mindig a vevő, fogyasztó, felhasználó, a szolgáltatást igénybevevő igényéből indul ki, és ennek során
• meghatározza az igény-kielégítés szempontjából a szükséges teljesítőképességet, feladatokat, funkciókat,
• vizsgálja, hogy a funkciók milyen tulajdonságokkal, paraméterekkel, illetve költségekkel teljesíthetők,
• keresi, hogy ezeket a funkciókat milyen alternatív megoldásokkal lehet a legkisebb költséggel teljesíteni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek az értékvizsgálat szakaszai, valamint, hogy mire jó a funkcióköltség-elemzés a funkcióhatékonysági mutató!
Hozzászólások (0)