hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadságkiadás egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetében

  • adozona.hu

Hogyan kell kiadni a szabadságot részmunkaidő esetében? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Az egyik munkavállaló heti munkaideje 10 óra (napi 2 óra). Általában hetente 1 nap 8 órában és minden negyedik héten 2 nap 8 órában dolgozik. Részére 30 nap szabadság jár. Ha az egyik 8 órás munkanapján szabadságon van, akkor ez neki (8/2) 4 nap szabadságnak számít?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Nézzük a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) milyen szabályokat tartalmaz:

Először is részmunkaidő esetében is ugyanannyi szabadság jár a munkavállalónak, mint teljes munkaidős foglalkoztatás esetében.  A szabadságot pedig így kell kiadni:

124. § (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.

(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.

(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság – a (2) bekezdéstől eltérően – az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

(5) Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni, valamint a (4) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell nyilvántartani.

A fentiek alapján tehát téves az Ön által vázolt mód. Amennyiben munkanapban tartják nyilván a szabadságot, abban az esetben egy nappal lehet csökkenteni a szabadságnapokat és arra esően 2 óra távolléti díjat kell fizetni (nem 8 órát). Amennyiben órásították a szabadságot, abban az esetben 8 órával kell csökkenteni a szabadság óraszámát, mert a munkaidő-beosztás óraszámát lehet levonni.

Szabadságot egyebekben ki lehet adni szabadnapra is, mivel egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.

Számos lehetőségük van tehát, de nem az, hogy egy napra 4 napot vonnak le.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tagok szocho

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink