hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos munkajogi változások 2023. január 1-jétől

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Az Országgyűlés döntése értelmében jelentős terjedelemben módosul 2023 januárjától a munka törvénykönyve. Míg egyes fontos változásokat önállóan is bemutatunk, addig más, szintén lényeges, de kevésbé terjedelmes módosításokat összefoglaló jelleggel, együttesen ismertetünk. Az alábbiakban ez utóbbiakból válogattunk, összefoglalva például a próbaidőre, a fiatalkorúak foglalkoztatására és a vezetői munkaszerződésekre vonatkozó új rendelkezéseket.

Ismételten kiköthető lesz a próbaidő és a tartama is változik

A munka törvénykönyve (Mt.) 45. §-a szerint a felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki. Ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek a próbaidőt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. A próbaidő tartama a meghosszabbítása esetén sem haladhatja meg a három hónapot. 2023. január 1. napjával a határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy a határozott idejű munkaviszony megszűnését követő hat hónapon belüli ismételt létesítése esetén azonos vagy hasonló munkakörben történő foglalkoztatás alkalmával próbaidő nem köthető ki, eltérő munkakörben azonban ennek jövőre már nem lesz akadálya. A próbaidő tartamát legfeljebb tizenkét hónapra létesített munkaviszony esetén pedig arányosítani szükséges. Ez azt jelenti, hogy 6 hónapos munkaviszony esetében legfeljebb 1,5 hónap próbaidő köthető érvényesen ki.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Csökken a 16 évesnél fiatalabb munkavállaló napi és beosztás szerinti napi munkaideje

A fiatal munkavállaló napi munkaideje legfeljebb nyolc óra lehet. A tizenhat évesnél fiatalabb munkavállaló napi munkaideje ugyanakkor legfeljebb hat óra lehet, kivéve azt a nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytató tizenötödik életévét betöltött tanulót, aki az iskolai szünet alatt munkát végez. A fiatal munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje szintén legfeljebb nyolc, a 16 évesnél fiatalabb munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb hat óra lehet. Több munkaviszony keretében történő foglalkoztatás esetén a beosztás szerinti napi munkaidőt össze kell számítani.

A munkajogról további cikkeket itt olvashat!

A fiatal munkavállaló számára rendkívüli munkaidő nem rendelhető el, a munkaidő a 97. § (3) bekezdés b) és c) pontja szerint nem osztható be (heti pihenőnapok általános szabályoktól eltérő beosztása), éjszakai munka nem osztható be, legfeljebb egyheti munkaidőkeretet lehet elrendelni, négy és fél órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén legalább harminc perc, hat órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén legalább negyvenöt perc munkaközi szünetet kell kiadni, és legalább tizenkét óra napi pihenőidőt kell beosztani.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben egyebek között szó lesz a vezetői munkaszerződések és a munkavégzés alóli mentesülés elemeinek változásairól!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink