hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

  • adozona.hu

Az egyik munkavállalónkat másik munkakörbe akarjuk helyezni, de mindenképpen próbaidővel. A törvény nem engedi, hogy ugyanannál a munkáltatónál új munkakörben próbaidőt kössön ki a munkáltató. Megoldható-e, hogy a munkavállaló munkaviszonyát megszüntetjük, majd másnaptól új munkaszerződéssel az új munkakörre alkalmazzuk, próbaidő megállapításával? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Abból indulok ki, hogy a kérdés határozatlan idejű jogviszonyt érint. Nézzük mit mond erről a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I.törvény (Mt.)!

45.§ (5)
A felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki. Ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek a próbaidőt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. A próbaidő tartama a meghosszabbítása esetén sem haladhatja meg a három hónapot.

További munkajogi témájú írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat, munkajogi iratmintatárunkat 15 százalékos kiadói kedvezménnyel itt rendelheti meg. Megjelent a „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvétele

Amennyiben a munkakör teljesen más, megszüntethetik a jogviszonyt egy valós felmondási okkal. Ezt követően próbaidő alkalmazásával, más munkakörben a munkavállaló alkalmazható azzal, hogy szem előtt kell tartani, hogy ezt a lépést a bíróság joggal való visszaélésnek minősítheti, mivel az egyetlen célja a szabályozás megkerülése. Nyilván a munkaügyi perben arra lehet hivatkozni, hogy ez egy másik munkakör, melyben a munkáltató a munkavállaló képességeit még nem ismeri. Az a perben fog kiderülni, hogy a bíróság ezt hogyan értékeli.

Határozott időtartamú jogviszony esetében több szabály is rendelkezésre áll. Az Mt. 192. § (4)–(5) bekezdése alapján a határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy a határozott idejű munkaviszony megszűnését követő hat hónapon belül ismételt létesítése esetén azonos vagy hasonló munkakörben történő foglalkoztatás alkalmával próbaidő nem köthető ki. A legfeljebb tizenkét hónapra létesített munkaviszony esetén a próbaidő tartamát – a 45. § (5) bekezdése és az 50. § (4) bekezdése szerint meghatározott tartam figyelembevételével – arányosan kell megállapítani. Ennek során a 121. § (2) bekezdését kell alkalmazni. Határozott idejű jogviszony esetében tehát a kérdést a törvény rendezi.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink