adozona.hu
Gyermeket nevelő munkavállaló – mutatjuk, milyen munkajogi szabályokra figyeljen különösen a munkáltató
//adozona.hu/munkajog/munka_gyermek_szulo_jog_felmondas_szabadsag_DJ0S9S
Gyermeket nevelő munkavállaló – mutatjuk, milyen munkajogi szabályokra figyeljen különösen a munkáltató
Szülőként sokszor kell komoly erőfeszítést tenni annak érdekében, hogy a munkavégzési kötelezettség teljesítése mellett gyermekünkre is elegendő időt tudjunk szánni. Egyedülálló szülőként még nehezebb a helyzet. Ugyanakkor, ha a munkáltató és a munkavállaló kölcsönösen figyelnek egymás érdekeire, nyitottak az együttműködésre, abban az esetben megtartható a munka és magánélet közötti egyensúly, és nem csak a céges rendezvények hangzatos ígérete marad.
Általános magatartási követelmény, miszerint a munkáltató és munkavállaló a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően köteles eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működniük, és nem lehet olyan magatartást tanúsítaniuk, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti.
A munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat. Ebből az is következik, hogy a munkarend meghatározása során lehetőleg figyelembe kell venni a gyermekét nevelő munkavállaló helyzetét, életkörülményeit, biztosítva a jelenlétet például egy szülői értekezleten, óvodai, iskolai ballagáson.
Csed, gyed, adókedvezmények: változások július 1-jétől, munkáltatói teendők |
Ez nem azt jelenti, hogy a munkáltató nem rendelhet túlmunkát adott napra, azonban mérlegelnie kell, hogy adott intézkedése nem aránytalanul sérelmes-e a munkavállalóra nézve, illetve azt nem tudná-e másként megoldani. Így például azzal, hogy másnak rendeli el a túlmunkát vagy a rendes munkaidő kezdetét megelőzően és nem annak befejezését követően kötelez rendkívüli munkaidőre.
Megjelent! Munkáltatói, kifizetői juttatások – adózási, elszámolási tudnivalók példákkal |
Az alapelvekből következően ügyelnie kell a munkáltatónak az egyenlő bánásmód követelményének megtartására is, így nem tehet különbséget a munkavállalók között azok anyasága vagy apasága alapján. Ennek megfelelően például nem jogszerű, ha a gyakran betegeskedő gyermekkel otthon maradó munkavállalót erre figyelemmel zárja ki az év végi jutalomból közvetlen vagy akár közvetett módon.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, milyen szabályok vonatkoznak a pótszabadság, szülői szabadság, apasági szabadság kiadására, milyen esetekben kell a munkaszerződést módosítani, továbbá egyedülálló szülő mint munkavállaló esetében milyen speciális szabályokra kell munkáltatóként figyelemmel lenni.
Hozzászólások (0)