hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adható-e jutalom mozgóbérként a munkaviszonyban eltöltött évek számához kötötten?

  • adozona.hu

Adható-e jutalom mozgóbérként a munkaviszonyban eltöltött évek számához kötötten? Ha igen, bele kell-e foglalni a munkaszerződésbe? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Munkáltató szeretne bevezetni egy olyan jutalmazási rendszert, amelyben a jutalomra a munkaviszonyban eltöltött évek meghatározott számával kerülhet be a munkavállaló, a jutalom pedig háromlépcsős, háromévente emelkedik az elérhető összeg és havi fix kifizetés lenne. Kérdéseim: 1. Adható-e ez a jutalom mozgóbérként, ha igen, ez részét képezi-e a távolléti díj alapjának? Ha nem, milyen jogcímen adható? 2. Bele kell-e foglalni a munkaszerződésbe, vagy elég egy szabályzatot létrehozni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Nincs akadálya annak, hogy mozgóbérnek nevezzék el a kérdés szerinti „hűségjutalmat” (mindkét jogcím megfelelő), lényeges azonban, hogy a feltételei legyenek egyértelműek és a munkavállalók számára is nyomon követhetőek, a jogosultság megítélése során betartva az egyenlő bánásmód követelményét.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 148. § (1) bekezdése szerint a távolléti díjat

a) az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),

b) az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

  • ba) teljesítménybér (150. §),
  • bb) bérpótlék (151. §)

figyelembevételével kell megállapítani.

A fentiekből következően a kérdés szerinti jutalom nem számít bele a távolléti díjba (nem alapbér, nem pótlékátalány, nem teljesítménybér, nem bérpótlék).

Ha a munkaszerződésben rögzítik, abban az esetben a jövőre nézve mindennemű módosításhoz (visszavonás, összeg csökkentése) szükséges lesz a munkavállaló hozzájárulása, melyet nem biztos, hogy meg fog adni. Éppen erre figyelemmel, a munkáltató érdekében szabályzatot javaslok készíteni, írásban rögzítve a feltételeket, a jutalom(sávok) összegét, meghatározásának módját. Egy esetleges jogvitában ennek nagy hasznát veszik majd.

Az írásbeliség mellett szól az is, hogy így határozott időtartamra tudja vállalni a munkáltató a kifizetést, például a következő három évre.

Ezzel szemben, ha határozatlan időtartamra szólna, abban az esetben a juttatásra vonatkozó szabályozás abban az esetben lenne a munkavállaló terhére módosítható vagy azonnali hatállyal felmondható, ha a munkáltató körülményeiben a közlést követően olyan lényeges változás következne be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné tenné vagy aránytalan sérelemmel járna. Ezt pedig bizonyítani is kellene tudni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink