Munkáltatói fizetési felszólítás a munkaviszony megszűnése után

  • adozona.hu

A munkáltató érvényesítheti-e igényét munkáltatói fizetési felszólítás útján olyan munkavállalójával szemben, akinek a munkaviszonya már megszűnt? Ha ez lehetséges, akkor milyen elévülési időket kell figyelembe venni? Az Adózóna oldalán érkezett olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szól: a kérdésem arra irányul, hogy a munkáltató érvényesítheti-e a igényét munkáltatói fizetési felszólítás útján olyan munkavállalójával szemben, akinek a munkaviszonya már megszűnt. Ha a válasz igen, van-e – például károkozás esetén – ebben a tekintetben olyan határidő, amit a munkajogi elévülési időn (3 év) kívül a munkáltatónak figyelembe kell vennie? Munkáltató tudomása szerint erre van lehetőség, mert például 4/2013. KMK vélemény szerint a jogellenesnek minősített munkaviszony megszüntetésével összefüggésben keletkezett igény is érvényesíthető így. Viszont az MK 132. számú állásfoglalása miatt kétség merült fel bennünk ezzel kapcsolatban, amely szerint: „A munkáltató nem érvényesítheti munkáltatói intézkedéssel (fizetési felszólítás) anyagi igényét az elhunyt munkavállaló örököseivel szemben. A munkavállaló halálával a munkaviszonya megszűnik. A továbbiakban nincs meg annak a lehetősége, hogy a felek egymással szemben jogaikat gyakorolhassák, illetőleg kölcsönösen fennálló kötelezettségeiknek eleget tegyenek. Ebből viszont következik, hogy a munkáltató anyagi igényét – munkáltatói intézkedéssel – csak a vele jogviszonyban álló munkavállalóval szemben érvényesítheti, mert a munkavállaló örököse a volt munkavállalónak csupán azokat a vagyoni jogait szerzi meg, amelyek az öröklés tárgyai lehetnek, azonban a munkaviszonyát nem folytatja. [...].”

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Nagyon jó a kérdése! Olyannyira, hogy a szakirodalom áttekintésével lehetett megválaszolni.

Olvassa el az Adózóna „”,„Szabadságnapok a bérlapon: fel kell-e tüntetni a kivett és a maradék napokat?” és a „Mobiltelefon-használat korlátozása, tiltása munkaidőben – jogszerű a munkáltatói intézkedés?” című írását! Munkaügyi iratmintatárunk 15 százalék kiadói kedveménnyel itt vásárolható meg.

Mt. 285. § (1) A munkavállaló és a munkáltató a munkaviszonyból vagy az e törvényből származó, a szakszervezet, az üzemi tanács az e törvényből vagy kollektív szerződésből, vagy üzemi megállapodásból származó igényét bíróság előtt érvényesítheti.

(2) A munkáltató – az (1) bekezdéstől eltérően – a munkavállalóval szemben a munkaviszonnyal összefüggő és a kötelező legkisebb munkabér [153. § (1) bekezdés a) pont] háromszorosának összegét meg nem haladó igényét fizetési felszólítással is érvényesítheti. A fizetési felszólítást írásba kell foglalni.

A kommentár így magyarázza: a fizetési felszólítás közlésére a munkaviszony megszűnését követően is lehetősége van a munkáltatónak. A fizetési felszólítás elévülési időn belül közölhető, azzal azonban, hogy a jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl csak abban az esetben követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt a munkavállaló maga idézte elő (Mt. 164. §). Az Mt. 188. § szerint a munkáltató a leltárhiánnyal kapcsolatos igényét a leltárfelvétel befejezését követő hatvannapos jogvesztő határidőben érvényesítheti (azaz: igazolásnak, illetve a késedelem kimentésének nincs helye).

Az MK132 nem azt mondja, hogy fennálló munkaviszony szükséges, hanem azt, hogy valamikor fennálló munkaviszony. Az örökös ugyanakkor ezt nem örökli.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidőkeret túlórák

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Innovációs járulék fióktelepek esetén

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink