hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Eltűnt munkavállaló és jogellenes munkaviszony-megszüntetés

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Nem egyedi eset, amikor a munkavállaló nem jelenik meg egy állásinterjún, vagy miután rá esett a választás, már az első munkanapon nem veszi fel munkát. Arra is számos példa van, amikor a munkavállaló úgy vet véget a munkaviszonyának, hogy egyszerűen nem megy többé munkába. Milyen lehetőségei vannak a munkáltatónak? Ehhez kapcsolódóan azt is megvizsgáltuk, hogy mikor szünteti meg a munkaviszonyát jogellenesen a munkavállaló.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 52. § (1) bekezdésének a) pontja szerint a munkavállaló köteles a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni. Ugyanakkor nem elegendő a munkahelyre bemenni, ugyanis a b) pont szerint a dolgozó egyik további kötelezettsége a munkaideje alatt munkavégzés céljából, munkára képes állapotban a munkáltató rendelkezésére állása, azaz a munkahelyén is kell maradnia. Ghosting esetén a munkavállaló ezen kötelezettségeinek nem tesz eleget, mely mulasztás súlyos jogkövetkezményekkel járhat.

Munkáltató lehetőségei

Ha a munkavállaló mindenfajta értesítés nélkül a munkahelyétől elfogadható indok nélkül huzamosabb ideig távol marad, a munkáltató számára elérhetetlenné válik, a munkakörét nem adja át, elszámolási kötelezettségének nem tesz eleget, abban az esetben a bírói gyakorlat szerint a munkaviszonyt a munkavállaló jogellenesen szüntette meg. Az EBH 2002.787. számú döntés szerint a munkavállaló munkaviszonyt megszüntető akaratnyilatkozatának minősül, ha a munkáltató értesítése nélkül a munkahelyéről elfogadható indok nélkül huzamosabb ideg távol marad.

Megjelent! Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal

Hogyan kezelje az ilyen helyzetet a munkáltató? Erre kétféleképpen reagálhat. Az egyik lehetőség, miszerint a ghostingoló munkavállaló jogellenesen, a felmondási idő letöltése nélkül szüntette meg a munkaviszonyát. Alapja, hogy adott idő elteltével a munkáltató levonhatja azt a következtetést, miszerint a munkavállaló már nem fog visszatérni a munkahelyére. Ez külön intézkedést a munkáltató részéről nem igényel, azon túl, hogy ennek megfelelően állítja ki a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos iratokat és ezeket megküldi a dolgozó részére.

Megjegyzem, ismert olyan eseti döntés, mely szerint a bíróság kimondta, hogy a munkavállalói ghosting általános jelleggel nem értékelhető jogellenes felmondásként, mivel a munkavállaló igazolatlan távollétének egyedi körülményeit minden esetben vizsgálnia kell a munkáltatónak ahhoz, hogy ebben a kérdésben megalapozottan foglalhasson állást.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a munkáltató másik lehetőségét, továbbá a jogellenes munkaviszony-megszüntetés tipikus eseteit.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink