adozona.hu
Eltűnt munkavállaló és jogellenes munkaviszony-megszüntetés
//adozona.hu/munkajog/eltunt_munkavallalo_jogellenes_megszuntetes_5DM2O0
Eltűnt munkavállaló és jogellenes munkaviszony-megszüntetés
Nem egyedi eset, amikor a munkavállaló nem jelenik meg egy állásinterjún, vagy miután rá esett a választás, már az első munkanapon nem veszi fel munkát. Arra is számos példa van, amikor a munkavállaló úgy vet véget a munkaviszonyának, hogy egyszerűen nem megy többé munkába. Milyen lehetőségei vannak a munkáltatónak? Ehhez kapcsolódóan azt is megvizsgáltuk, hogy mikor szünteti meg a munkaviszonyát jogellenesen a munkavállaló.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 52. § (1) bekezdésének a) pontja szerint a munkavállaló köteles a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni. Ugyanakkor nem elegendő a munkahelyre bemenni, ugyanis a b) pont szerint a dolgozó egyik további kötelezettsége a munkaideje alatt munkavégzés céljából, munkára képes állapotban a munkáltató rendelkezésére állása, azaz a munkahelyén is kell maradnia. Ghosting esetén a munkavállaló ezen kötelezettségeinek nem tesz eleget, mely mulasztás súlyos jogkövetkezményekkel járhat.
Munkáltató lehetőségei
Ha a munkavállaló mindenfajta értesítés nélkül a munkahelyétől elfogadható indok nélkül huzamosabb ideig távol marad, a munkáltató számára elérhetetlenné válik, a munkakörét nem adja át, elszámolási kötelezettségének nem tesz eleget, abban az esetben a bírói gyakorlat szerint a munkaviszonyt a munkavállaló jogellenesen szüntette meg. Az EBH 2002.787. számú döntés szerint a munkavállaló munkaviszonyt megszüntető akaratnyilatkozatának minősül, ha a munkáltató értesítése nélkül a munkahelyéről elfogadható indok nélkül huzamosabb ideg távol marad.
Megjelent! Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal |
Hogyan kezelje az ilyen helyzetet a munkáltató? Erre kétféleképpen reagálhat. Az egyik lehetőség, miszerint a ghostingoló munkavállaló jogellenesen, a felmondási idő letöltése nélkül szüntette meg a munkaviszonyát. Alapja, hogy adott idő elteltével a munkáltató levonhatja azt a következtetést, miszerint a munkavállaló már nem fog visszatérni a munkahelyére. Ez külön intézkedést a munkáltató részéről nem igényel, azon túl, hogy ennek megfelelően állítja ki a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos iratokat és ezeket megküldi a dolgozó részére.
Megjegyzem, ismert olyan eseti döntés, mely szerint a bíróság kimondta, hogy a munkavállalói ghosting általános jelleggel nem értékelhető jogellenes felmondásként, mivel a munkavállaló igazolatlan távollétének egyedi körülményeit minden esetben vizsgálnia kell a munkáltatónak ahhoz, hogy ebben a kérdésben megalapozottan foglalhasson állást.
Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a munkáltató másik lehetőségét, továbbá a jogellenes munkaviszony-megszüntetés tipikus eseteit.
Hozzászólások (0)