Munkáltató személyében bekövetkező változás – mit tehet a munkavállaló, mit tehet a munkáltató?

  • adozona.hu

Milyen mozgástere van a munkáltatónak és a munkavállalónak a munkáltató személyében bekövetkező változás esetén? – kérdezte olvasónk. A kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Cégünknél felmerült, hogy néhány munkavállaló részére felajánlják, hogy a cégvezető tulajdonában lévő másik cég „átvenné” őket. A munkaviszony úgymond folytatólagos lenne, az új munkáltató elismerné a jelenlegi munkáltatónál eltöltött éveket. Viszont a két cég telephelye több száz km-re van egymástól. Mi történik abban az esetben, ha azzal a feltétellel venné át a munkavállalókat, hogy a munkavégzés helye az új munkáltató telephelyén lenne? Költözni senki sem szeretne, viszont ezek a munkavállalók már mindannyian végkielégítésben részesülnének, amennyiben a jelenlegi cég elbocsátaná őket. Milyen lehetőségei lennének a munkavállalóknak, hogy úgymond ne essenek két szék között a pad alá? Mit tudnak tenni, ha olyan feltételeket állít az új munkáltató, amit nem akarnak/tudnak elfogadni? A jelenlegi munkaviszony pedig nem tartható fenn tovább.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kérdésből nem derül ki, hogy vajon sor kerül-e a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 36. § által szabályozott munkáltatói jogutódlásra. A munkáltató személyében bekövetkező változásnak az Mt.-ben szabályozott rendelkezéseit csak a megállapodáson alapuló változás esetén kell alkalmazni. Ilyen megállapodás lehet például az adásvétel, csere, bérlet, gazdasági társaságba való belépés. A munkáltató személyében akkor történik meg a változás, amikor a szerződés alapján a gazdasági egysége átszáll az átvevő munkáltatóra.

A gazdasági egység a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásainak elkülönített, szervezett csoportját jelenti, így ilyennek minősül az üzem, üzlet, telephely, munkahely, vagy ezek része. Abban a kérdésben, hogy mi minősül gazdasági egységnek, az Európai Unió Bíróságának joggyakorlatát, illetve a vonatkozó irányelvet érdemes segítségül hívni.  Az identitását megőrző gazdasági egység vizsgálatánál a kiszervezés valamennyi körülményét együttesen kell figyelembe venni, így különösen

  • az ingó- és ingatlan vagyontárgyak átadását, átvételét;
  • az immateriális javak (jogok) átruházását; a személyzet jelentős részének továbbfoglalkoztatását;
  • az érintett gazdasági egység által a jogutódlás előtt, és azt követően folytatott tevékenység hasonlóságát;
  • az átadást megelőző tevékenység folytatása, illetve a folytatás lehetőségének fennmaradását, ideértve az esetleges megszakítás időtartamát is;
  • a gazdasági egységhez kapcsolódó ügyfélkörhöz fűződő kapcsolatok átvételét.

Nem történik tehát munkajogi jogutódlás, amennyiben például csak egy-egy eszköz, jogosultság vagy kizárólag az ingatlan bérbeadásáról van szó.

A munkáltatónak a jogutódlással való megszűnése nem vezet a munkaviszony megszűnéséhez, ilyen esetben a munkaviszony – közös megegyezésen alapuló módosítás hiányában – változatlanul fennáll, a munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át. Ezekből tehát az következik, hogy a munkáltató személyében bekövetkező változáshoz nem szükséges a munkavállaló hozzájárulása és a munkaszerződés módosítása sem. A leendő jogutód munkáltató nem szemezgethet a dolgozók között, köteles valamennyi munkavállalót átvenni és továbbfoglalkoztatni. Az automatikus átszállásból az is következik, hogy a próbaidő kikötése érvénytelen.

Jogutódlás esetén tehát a munkavállaló munkáltatója az átvevő lesz, és ezzel szemben nem illeti meg az ellentmondás joga. Könnyen előfordulhat azonban a kérdés szerinti eset, azaz például, hogy a munkavállaló eddig lakóhelyén, például a szegedi telephelyen dolgozott, a változás következtében azonban Budapestre kellene bejárnia. Ilyen esetekre, amikor az átszállást követően a munkafeltételek a munkavállaló hátrányára változnak meg – például megváltozik a munkarend, a telephely –, az Mt. lehetőséget biztosít a munkavállaló számára arra, hogy az átadás időpontját követő 30 napon belül felmondással megszüntesse a munkaviszonyát. Ehhez az szükséges, hogy a munkavállalóra irányadó munkafeltételek lényeges és hátrányos megváltozása következtében a munkaviszony fenntartása számára aránytalan sérelemmel járjon, vagy lehetetlenné váljon.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

Amennyiben a munkavállaló erre hivatkozással felmondással kíván élni, azt köteles indokolni. Ennek megalapozottsága esetén (ha a munkáltató nem vitatja / vitatja, de a bíróság jogerős ítéletével helyt ad a munkavállaló kereseti kérelmének) a munkáltatói felmondással együtt járó felmentési időre járó távolléti díjra és végkielégítésre jogosult.

Érdemes szót ejteni az új munkáltató mozgásteréről: ha akként ítéli meg, hogy létszámcsökkentés szükséges, mert adott munkafeladat kevesebb fővel is ellátható, jogszerűen élhet felmondással. Természetesen attól sincs elzárva, hogy esetlegesen kezdeményezze a munkaszerződések módosítását, akár a meglévő munkavállalóknál alkalmazott mintához igazítva, akár egyéb okból.

Abban az esetben pedig, ha az adott jogügylet nem felel meg a munkáltatói jogutódlás követelményeinek, a fenti szabályokat nem kell alkalmazni. Ekkor a munkáltató kénytelen lesz felmondással élni a működésével összefüggő okra való hivatkozással, például munkakör megszüntetése kiszervezés miatt stb., mely esetben a munkavállalót felmondási időre járó távolléti díj és végkielégítés illet meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Árbevétel értelmezése a felvásárlási jegyen

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Ingyenes szolgáltatásnyújtás adókötelezettsége

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Nonprofit kft. végelszámolása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink