hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezető munkaviszonyban: hogyan lesz szabályos a munkaszerződés?

  • adozona.hu
1

Ügyvezető részmunkaidőben, munkaviszonyban látja el két kft. ügyvezetői feladatait. (Egy harmadik kft.-ben 36 órát meghaladó munkaviszonyban látja el szintén az ügyvezetői feladatokat.) "A" Kft.-ben az ügyvezető 95 százalékban, másik magánszemély 5 százalékban tulajdonos. "B" Kft.-ben az ügyvezető 50 százalékban, "A" Kft. szintén 50 százalékban tulajdonos. Milyen taggyűlési dokumentum, milyen munkaszerződés szükséges ahhoz, hogy szabályos legyen a munkaviszony? Ki látja el ilyenkor a munkáltatói jogokat? Mi alapján (taggyűlési határozat)? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

A választ a Polgári törvénykönyv (Ptk.)  és a munka törvénykönyve (Mt.) együttesen adja meg. A gazdasági társaság első vezető tisztségviselőjét a létesítő okiratban kell kijelölni. A gazdasági társaság létrejöttét követően a vezető tisztségviselőket a társaság tagjai választják meg, nevezik ki vagy hívják vissza. A vezető tisztségviselői megbízás a tisztségnek a kijelölt, megválasztott vagy kinevezett személy által történő elfogadásával jön létre. A vezető tisztségviselő és a társaság között kijelöléssel, illetve megválasztással egy társasági jogi kapcsolat jön létre, de ez nem keletkeztet munkaviszonyt. Az Mt. szerint a munkaviszonyt a munkaszerződés hozza létre, így valóban, a kft.-nek a vezető tisztségviselővel munkaszerződést kell kötni.

Kapcsolódó cikkünk:
Egyszemélyes kft. ügyvezetője lehet-e egyszerre munkáltató és munkavállaló?

A Ptk. értelmében a gazdasági társaság törvényes képviseletét a vezető tisztségviselő látja el, ennek alapján a munkaszerződést a vezető tisztségviselőnek kellene a társaságot képviselve megkötni saját magával. Az Mt. 20. § (1) bekezdése szerint ugyanakkor, a munkáltató képviseletében jognyilatkozat tételére a munkáltatói jogkör gyakorlója jogosult. A (2) bekezdés alapján, a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg (pl. a létesítő okiratban, szervezeti és működési szabályzatban, stb.). A gazdasági társaságok esetében, a társasági jogi szabályozásra is figyelemmel (a társaság legfőbb szervének joga a vezető tisztségviselő megválasztása, visszahívása) a munkáltatói jogkört rendszerint – a már hivatkozott okiratok felhatalmazása alapján – a legfőbb szerv gyakorolja a vezető tisztségviselő vonatkozásában. Megjegyzendő, hogy a Ptk. kft. esetében a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe utalja olyan szerződés megkötésének jóváhagyását, melyet a társaság ügyvezetőjével köt. Ezen előírás ugyan nem a munkaszerződésre fókuszál, de érinti és erősíti a legfőbb szerv ezen jogkörét.

Azaz igen, taggyűlési határozatra van szükség, mely értelmében az ügyvezető munkaviszonyban fog állni (akár bele is foglalható a munkaszerződés a határozatba). Javasolt, hogy az aláíró a munkáltató részéről a másik tulajdonos legyen a taggyűlés képviseletében eljárva.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A másik tulajdonos (aki nem ügyvezető) nem járhat el a munkaszerződés megkötésekor.

A Kúria - mint meghaladottat - hatályon kívül helyezte azt a Legfelsőbb Bírósági jogegységi döntést (3/2003), amely elválasztja a munkáltató és a munkavállaló személyét (https://kuria-birosag.hu/hu/joghat/12014-szamu-pje-hatarozat).

Az új munka törvénykönyve nem is tartalmaz a munkaviszony szereplői tekintetében kógens kikötést. Nem azonos a jogi személy képviseletében eljárni és magánszemélyként, de ezt a dokumentum tartalma dönti el.

A taggyűlés által hozható döntések az ügyvezető munkaszerződésére a társaság autonómiájába tartozik, azt külső fél nem kérheti számon, tehát szó sincs semmilyen "erősítési izéről". A taggyűlés egyszemélyes Kft. esetén meg fel sem merülhet.

Úgyhogy a sok vargabetű helyett nyugodtan írja alá az ügyvezető a saját munkaszerződését.

Ha az ügyvezető AVDH-val ír alá, akkor természetesen egyszerre minősül cégszerű aláírásnak és a munkavállalóként való aláírásnak és akkor legalább nem kell papírt tárolni.

A NAV a fentieket többször, más-más adóigazgatóságok általi vizsgálatok - főleg végelszámolási ellenőrzések - kapcsán csont nélkül jóváhagyta.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Revolut

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink