hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadságolások – útmutató a bírság elkerüléséhez

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munka- és pihenőidő szabályai közül kiemelt jelentősége van a szabadságra vonatkozó munkajogi előírásoknak, melyek megtartását a munkaügyi felügyelet minden évben szigorúan ellenőrzi is.

Az őszi ellenőrzésekre idejében fel kell készülni. Az alábbiakban a problémás területeket vázoljuk, és valamennyi vonatkozásában bemutatjuk a helyes gyakorlatot is.

A szabadság kiadásának menete

Alapvető szabály, hogy a szabadságot a munkáltató adja ki. Ez arra a 7 munkanapra is igaz, mellyel a munkavállaló rendelkezik, és amelyet legfeljebb két részletben lehet kiadni.

Túlzottan sok kötöttséget a törvény ezzel kapcsolatosan nem tartalmaz, néhány dologra azonban ügyelni kell.

A szabadság kiadását megelőzően az időponttal kapcsolatban a munkavállalóval ténylegesen egyeztetni kell. Ez pedig nem csupán a felek együttműködési kötelezettségéből következik, hanem ezt a szabadságra vonatkozó egyik külön szabály is lefekteti.

Ezen túlmenően a szabadságról annak kiadását megelőzően legalább 15 nappal a munkavállalót tájékoztatni kell. Ennek módjára a törvény nem tartalmaz előírást, bizonyítási szempont miatt célszerű azonban az írásbeli formát választani.

A munkavállaló 7 munkanappal rendelkezik "saját hatáskörében", mely időszak "kivételét" szintén 15 napos határidővel kell bejelentenie.

Nem szabályozza a törvény azt az esetkört, ha a felek között az időpontok vonatkozásában nincsen egyetértés, itt a munkáltató számára rugalmasság javasolt.

Nem csupán azért, mivel a jó munkaerőt meg kell becsülni, hanem azért is, mert vita esetén a munkavállalók gyakran keresőképtelen státuszba menekülnek, mely egyik fél érdekét sem szolgálja. A munkáltató számára a munkavállaló nem fog rendelkezésre állni és munkát végezni, a munkavállaló pedig munkabérének csupán egy részéhez jut hozzá.

Ne feledkezzünk meg a 15 egybefüggő nap kiadásáról!

A munkáltatók többsége elfeledkezik arról, hogy a szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól.

E tekintetben – a szabadságként kiadott napon túl – a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.

Ezzel összefüggésben első lépésben célszerű a szabálynak eleget tenni, hiszen a munkavállaló kipihentsége a munkáltatónak is érdeke.

Amennyiben ez munkaszervezési okból nem lehetséges, vagy a munkavállaló sem kívánja, megállapodást kell kötni. Ennek formájára előírás nincsen, bizonyítási szempontból célszerű ezt is írásba foglalni.

Az sem kizárt, hogy a felek munkaszerződésbe foglalják, hiszen nem írja elő a törvény a naptári évenkénti megállapodás követelményét.

Amennyiben viszont ilyen megállapodást nem kötünk, és a következő évben észleljük a problémát, ne irassunk alá visszadátumozott okiratot, mert ez az okirathamisítás kategóriájába tartozik.

Azt ugyanakkor írásba foglalhatjuk, hogy az előző évben a felek szóban megállapodást kötöttek, melyet a rákövetkező évben írásba foglaltak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, szétszabdalható-e a szabadság, illetve kiírható-e szabadság állásidőre vagy egy munkanapra részben!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink