adozona.hu
Stabil munkahely, hiányzó megbecsültség
//adozona.hu/munkajog/Stabil_munkahely_hianyzo_megbecsultseg_LPVUOD
Stabil munkahely, hiányzó megbecsültség
Továbbra is többségben vannak azok a dolgozó fiatalok, akik kellően fixnek gondolják az állásukat: a K&H ifjúsági index legfrissebb, 2024 év végi eredményei szerint 59 százalékos az arányuk. A dolgozó fiatalok 43 százaléka lát tényleges előrelépési lehetőséget a munkahelyén, ami a felmérés történetében a legmagasabb érték. Ugyanakkor azért árnyalja a képet, hogy negyedük még mindig úgy érzi, hogy nem becsülik meg a munkájukat – derül ki a K&H legfrissebb sajtóközleményéből.
Elég vegyes kép alakult ki a dolgozó fiatalokban a munkahelyükről: pozitív és kedvezőtlen eredmények egyaránt szerepelnek a K&H ifjúsági indexben, amely az aktív – azaz állással rendelkező – 19-29 évesek helyzetét is vizsgálta.
Elég stabil
A kutatás szerint 2024 végén a dolgozó fiatalok 59 százaléka tartotta stabilnak a munkahelyét, ami lényegében megegyezik a múlt év második és harmadik negyedévében mért értékkel, de javulást jelent a 2022 és 2024 eleje közötti időszakban mért 50 százalék körüli szinthez képest. Ebben a mérési időszakban 14 százalékos lett azoknak az aránya, akik úgy érzik, van félnivalójuk, azaz nem tartják megfelelően stabilnak a munkahelyüket.
A magyarok fele nem szereti a munkahelyét egy felmérés szerint |
A pozitív eredmények közé sorolható a fiatalok karrierlehetőségeit tükröző mutató. A munkahelyi fejlődési és előrelépési lehetőségekre vonatkozó kérdésre 43 százalék válaszolt igennel: ez a felmérés több mint egy évtizedes történetében rekordértéket jelent. A múlt év végén mért 29 százalékról negyedévről negyedévre nőtt az arányuk, hosszabb távon pedig még jelentősebb a javulás: 2015 előtt még csak 20-25 százalékuk látott előrelépésre esélyt a munkahelyén. A friss adatok szerint masszív eltérés van a fővárosban vagy megyeszékhelyeken és a kisebb településeken dolgozó fiatalok között: míg az előbbiek kétharmada – 66-67 százaléka - tartja stabilnak az állását, utóbbiaknál az arány csak 44 százalékos.
Hiányzó megbecsültség
Ugyanakkor árnyalja a képet az, hogy sok fiatalnak hiányzik a megbecsültség. A felmérés szerint a múlt év utolsó negyedében 42 százalékuk mondta azt, hogy a főnökei elismerik a munkájukat. Ez az eredmény megfelel az elmúlt időszakban mért szintnek, amikor körülbelül harmaduk inkább csak átlagos szintű megbecsültséget érzett, míg negyedük-ötödük egyáltalán vagy inkább nem érezte ezt munkaadóitól.
Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el. |
Miközben a karrierlehetőség az adott állás mellett, addig a megbecsültség hiánya ellene szól, utóbbi miatt egy-egy fiatal elgondolkodhat a váltáson. A felmérés szerint a dolgozó fiatalok alig több mint negyede – 27 százaléka – látja úgy, hogy nagyon gyorsan találna magának új munkahelyet, ha távoznia kellene a meglévő állásából. 28 százalékuk szerint nehézkes, 18 százalékuk szerint pedig kifejezetten nehéz lenne másik állást találniuk. A felmérésből kiderül, hogy a férfiak az átlagnál optimistábbak, 39 százalékuk könnyű állásváltással számol, míg a nőknek csak a 17 százaléka látja így a kérdést.
Hozzászólások (0)