hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Spanyolországban a nők évente csaknem ötezer euróval keresnek kevesebbet a férfiaknál

  • MTI

Spanyolországban a nők évente csaknem ötezer euróval (1,7 millió forint) keresnek kevesebbet a férfiaknál – derült ki az egyik legnagyobb spanyol dolgozói érdekképviselet, a CC.OO csütörtökön közzétett jelentéséből, közölte az MTI.

A szakszervezet által készített felmérés szerint a nemek közötti éves átlagos bérkülönbség elérte a 19,6 százalékot a vizsgálat alapját jelentő 2023-as évben, amikor az átlagfizetés a nőknél 24 758 euró (9 millió forint), a férfiaknál 29 615 euró (10,8 millió forint) volt.

A kutatás megállapította, hogy négy munkavállalóból három nőnemű, a dolgozó nők között pedig 21 százalék feletti a részmunkaidősök aránya szemben a férfiak közötti 6,6 százalékkal, amelynek fő oka, hogy a családok ellátása nagyrészt a nőkre hárul.

A 16 és 64 év közötti korosztályban a nők aktivitási rátája 71,9 százalék, míg a férfiaké 80 százalék, ugyanakkor a nőket érintő munkanélküliség 3,5 százalékponttal magasabb a férfiakéhoz képest.

A vizsgálat rámutatott arra, hogy a spanyol nők 44 százaléka olyan ágazatban dolgozik, ahol a keresetek elmaradnak az országos átlagtól, például a személyes gondozás, adminisztratív tevékenységek, vendéglátás. Négyből egy női munkavállaló minimálbért vagy annál kevesebbet keres.

Stabil munkahely, hiányzó megbecsültség

A bérkülönbségek 39 százaléka az éjszakai műszak, a fizikai erőkifejtés és a rendelkezésre állási idő után járó keresetkiegészítésekből származnak, amelyeket jobban díjaznak a jellemzően férfiak által betöltött munkakörökben.

A jelentés szerint bizonyos szakmákban nem ritka a 30 százalék körüli eltérés a fizetésekben nemek szerint, ide tartoznak például a tudományos, műszaki, egészségügyi, vagy pénzügyi területek.

A szakszervezet következtetése szerint a nemek közötti bérszakadékot befolyásoló tényezőket a munkahelyeken végrehajtott munkaügyi és szociálpolitikai intézkedések nélkül nem lehet kezelni. Felszámolásához a jelenlegi tendencia mellett legalább két évtizedre lenne szükség.

Ennek érdekében javasolja a nők foglalkoztatásának ösztönzését a hagyományosan „férfiasnak” tartott ágazatokban, a részmunkaidős munka elnőiesedésének csökkentését a teljes munkaidős állásokhoz való egyenlő hozzáférés biztosításával, a fizetéskiegészítési politika kiigazítását, valamint az állami gondozási szolgáltatások kiterjesztését – olvasható az MTI közleményében.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Jegyzett tőke leszállítása – mielőtt a tagok befizették volna azt

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Ingatlannal rendelkező társaság értékesítése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink