Spanyolországban a nők évente csaknem ötezer euróval keresnek kevesebbet a férfiaknál

  • MTI

Spanyolországban a nők évente csaknem ötezer euróval (1,7 millió forint) keresnek kevesebbet a férfiaknál – derült ki az egyik legnagyobb spanyol dolgozói érdekképviselet, a CC.OO csütörtökön közzétett jelentéséből, közölte az MTI.

A szakszervezet által készített felmérés szerint a nemek közötti éves átlagos bérkülönbség elérte a 19,6 százalékot a vizsgálat alapját jelentő 2023-as évben, amikor az átlagfizetés a nőknél 24 758 euró (9 millió forint), a férfiaknál 29 615 euró (10,8 millió forint) volt.

A kutatás megállapította, hogy négy munkavállalóból három nőnemű, a dolgozó nők között pedig 21 százalék feletti a részmunkaidősök aránya szemben a férfiak közötti 6,6 százalékkal, amelynek fő oka, hogy a családok ellátása nagyrészt a nőkre hárul.

A 16 és 64 év közötti korosztályban a nők aktivitási rátája 71,9 százalék, míg a férfiaké 80 százalék, ugyanakkor a nőket érintő munkanélküliség 3,5 százalékponttal magasabb a férfiakéhoz képest.

A vizsgálat rámutatott arra, hogy a spanyol nők 44 százaléka olyan ágazatban dolgozik, ahol a keresetek elmaradnak az országos átlagtól, például a személyes gondozás, adminisztratív tevékenységek, vendéglátás. Négyből egy női munkavállaló minimálbért vagy annál kevesebbet keres.

Stabil munkahely, hiányzó megbecsültség

A bérkülönbségek 39 százaléka az éjszakai műszak, a fizikai erőkifejtés és a rendelkezésre állási idő után járó keresetkiegészítésekből származnak, amelyeket jobban díjaznak a jellemzően férfiak által betöltött munkakörökben.

A jelentés szerint bizonyos szakmákban nem ritka a 30 százalék körüli eltérés a fizetésekben nemek szerint, ide tartoznak például a tudományos, műszaki, egészségügyi, vagy pénzügyi területek.

A szakszervezet következtetése szerint a nemek közötti bérszakadékot befolyásoló tényezőket a munkahelyeken végrehajtott munkaügyi és szociálpolitikai intézkedések nélkül nem lehet kezelni. Felszámolásához a jelenlegi tendencia mellett legalább két évtizedre lenne szükség.

Ennek érdekében javasolja a nők foglalkoztatásának ösztönzését a hagyományosan „férfiasnak” tartott ágazatokban, a részmunkaidős munka elnőiesedésének csökkentését a teljes munkaidős állásokhoz való egyenlő hozzáférés biztosításával, a fizetéskiegészítési politika kiigazítását, valamint az állami gondozási szolgáltatások kiterjesztését – olvasható az MTI közleményében.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felújátás elszámolása III.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Egyesület edző számlája

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Alapítvány ingatlan bérlet

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink