hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sajátjogú nyugdíjas foglalkoztatása munkaidőkeretben

  • adozona.hu

Sajátjogú nyugdíjas foglalkoztatható-e hathavi munkaidőkeretben, kamionsofőr munkakörben? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: sajátjogú nyugdíjas munkavállalót szeretnénk alkalmazni munkaviszonyban, kamionsofőr munkakörben. Lehet-e őt 6 havi munkaidőkeretben foglalkoztatni? Továbbá, ha jól tudom, 20T1041 formanyomtatványon nem kell őt jelenteni, de a 08-as adatszolgáltatásnál igen. A gyakorlatban hogyan zajlik a munkaviszony létrejötte? Rögzítem az adatait a könyvelőprogramban, munkaszerződés elkészítése a kötelező mellékletekkel? Semmilyen jelentési kötelezettségem nincs a munkaviszony létrejöttét illetően? Másik kérdésem a munkaidőkeretre vonatkozik, melyet 2020. január 1. naptól alkalmazunk (hathavit, kamionsofőr munkakörökben). A júniusi számfejtésnél mutatkozott először a munkaidőkeret-elszámolás. A bérjegyzéken két tétel szerepel ezzel kapcsolatban: túlóraalap (100 százalék), továbbá munkaidőkeretre jutó túlóra (50 százalék). Ön szerint megfelelő az elszámolás?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) általános szabálya feljogosítja a munkáltatót a munkaidő tartamának legfeljebb 4 hónap vagy 16 hétben történő meghatározására. Ugyanakkor a 94. § (2) bekezdése szerint a munkáltató kivételes esetekben a rugalmas munkaidő-szervezés érdekében legfeljebb 6 hónap vagy 26 hét munkaidőkeretet határozhat meg. Ezek a következők:

a) a megszakítás nélküli,
b) a több műszakos, valamint
c) az idényjellegű tevékenység keretében,
d) a készenléti jellegű, továbbá
e) a 135. § (4) bekezdésében meghatározott munkakörben
foglalkoztatott munkavállaló esetében.

A 135. § (4) bekezdés szerinti belföldi és nemzetközi közúti személyszállítás és árufuvarozás körében forgalmi utazó munkavállaló a fenti e) pontba beletartozik, így nincs akadálya a hathavi munkaidőkeretnek. A feleknek egymással írásban munkaszerződést kell kötniük. A munkáltató köteles továbbá gondoskodni az előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálat elvégzéséről, annak megszervezéséről és költségeinek megtérítéséről. Ha a sajátjogú nyugdíjas a munkavállaló, abban az esetben 2020. július 1-jétől bármilyen jogviszonyban dolgozik, nem biztosított, így 20T1041 formanyomtatványon nem kell őt jelenteni, de a munkabére kapcsán a 08-as bevallást be kell adni.

A bérjegyzéken szereplő tételek helyesek, ezek mellett még felmerülhetnek egyéb speciális körülmények, melyek megalapozhatnak bérpótlék-fizetési kötelezettséget, így éjszakai munkavégzés, munkaszüneti napon történő munkavégzés, műszakpótlék. A munkaidőkeretre jutó túlóra mellett a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés is felmerülhet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink