14 találat a(z) éjszakai munkavégzés cimkére
Megjelent az áprilisi VálaszAdó Cikk
Gyakori, hogy ilyenkor, tavasszal derül ki, hogy okoznak-e értelmezési gondot, illetve milyen hatással vannak az adózási és a gazdasági tevékenységekre az előző év végén elfogadott jogszabályok.
Változott az éjszakai munka tilalmára vonatkozó szabályozás Cikk
Január elsejétől átfogóan módosult a munka törvénykönyve (Mt.), és annak keretében változtak az éjszakai munkavégzés szabályai is. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb rendelkezéseket, amelyek betartásával elkerülhetők a munkaügyi bírságok.
Túlóra és éjszakai munkavégzés 3 év alatti anya esetén Kérdés
Munkaidőkeretben bérpótlékok Kérdés
Egyszerűsített foglalkoztatás – éjszakai munkavégzés Kérdés
Éjszakai munkavégzés 2 éves gyerek szülője esetén Kérdés
Sajátjogú nyugdíjas foglalkoztatása munkaidőkeretben Cikk
Sajátjogú nyugdíjas foglalkoztatható-e hathavi munkaidőkeretben, kamionsofőr munkakörben? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Bérpótlékok és túlórák Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérek tanácsot Öntől, feltételezve azt, hogy az említett bérpótlékok megilletik a dolgozót (egy gyógyszertári munkaviszonyban álló alkalmazottat például véve): 1. A dolgozó munkanapon 09:00-24:00 óra között dolgozott. Jól gondolom, hogy ebben az esetben jár neki a) délutáni műszakpótlék (30%): 18:00-22:00 óra között, b) éjszaki műszakpótlék (15%): 22:00-24:00 óra között és c) túlórapótlék: 17:00-24:00 óra között? 2. Ha az 1. pont szerinti nap ünnepnapra, szombatra, vagy vasárnapra esik (a dolgozó nem kap pihenőnapot helyette), akkor hogyan alakulnak a bérpótlékok, illetve a túlórapótlék? 3. Ha egy dolgozó heti 24 órás, napi 6 órás munkarendben dolgozik (4x6 óra), akkor azon a napon, amikor nem dolgozik, milyen bérjövedelemre jogosult? 4. Ha a 3. pontban említett dolgozó heti 24 óránál többet dolgozik, akkor erre túlórapótlékra jogosult? 5. Ha a 3. pontban említett dolgozó ünnepnapon vagy szombaton, illetve vasárnap dolgozik, akkor jogosult-e bármilyen bérpótlékra? 6. Ha a 3. pontban említett dolgozó 18:00 óra után, illetve 22:00 óra után dolgozik (nem állandóan), akkor jogosult-e műszakpótlékra (délutáni, éjszakai stb.)? 7. A 3. pontban említett dolgozónak hogyan kell a szabadságát (betegszabadságát) kiadni, elszámolni, számfejteni? 8. Ha a 3. pontban említett dolgozónak van egy másodállása, és az 5. munkanapon ott dolgozik, akkor erre a napra hogyan alakul a számfejtése? Köszönöm válaszát: Szekeres Zsolt
Éjszakai munkavégzés pótléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy üzletet működtet, amelyet jelentősen át fogunk alakítani. Ezért a munkavállalóink néhány napig éjszaka is fognak dolgozni, segíteni az átalakításban. Egyébként munkaidőkeretben foglalkoztatjuk őket. Kérdésünk az, hogy az éjszakai többletmunka díját kiválthatjuk-e azonos időtartamú pihenőidővel? Az éjszakai pótléktól közös megegyezéssel el lehet-e tekinteni, vagy ettől a szabálytól még közös megegyezéssel sem lehet eltérni? Köszönettel.
Fuvarozók, figyelem! Minden egy helyen a munka- és pihenőidőről Cikk
Kiterjedt hazai, illetve európai uniós normarendszer szabályozza a közlekedésben, ezen belül a közúti közlekedésben dolgozók munka- és pihenőidejét. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a fuvarozásban tevékenykedőkre vonatkozó előírásokat.
Pótlékátalány kiszámítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk éjszakai munkavállalói bérezésénél a pótlékátalány megállapítását határozta el. A munkavállalók hétfőtől péntekig dolgoznak este 22 h-tól reggel 04 h-ig, órabérük 604 ft/óra. Abban szeretném kérni a segítségüket, hogyan kell kiszámolni ebben az alapesetben a pótlékátalányt, illetve hogyan számítsuk ki, ha ezen munkavállaló dolgozik vasárnap rendes, illetve rendkívüli munkaidőben, illetve lesz közöttük olyan dolgozó, aki munkaidőkeretben dolgozik éjszaka, ugyanis a vállalás úgy szól, hogy hétfőtől vasárnapig kell biztosítani több munkavállalót 22 h és 04 h között, több különböző időbeosztásban. Köszönettel:Benkő Eszter
Munkaidőkeret fuvarozók Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk heti rendszerességgel előforduló külföldi útjaihoz több sofőrt alkalmaz, akik felváltva járnak ki. Mindegyikük négyhavi munkaidőkeretben, napi 8 óra munkaidő alapul vételével dolgozik. Minthogy azonban egyrészt nem mindenki megy minden héten, másrészt, ha megy is, csak összesen mintegy másfél napot dolgozik (ennyi idő alatt dolgozik le 31-35 órát, amiből azonban, mivel felváltva történik a vezetés is, a fele készenléti idő, s alvással telik), a többi munkanapon szabadnapja van. Rendkívüli munkavégzésnek számít-e az éjszakai vezetés, illetve az esetlegesen hétvégére eső út? Jelenleg az egymással felváltva történő bevetések miatt havi szinten csak mintegy 70-120 órát dolgoznak összesen.
Munkaidőkeret Kérdés
Tisztelt Adózóna! A munkaidőkeretben dolgozó, folyamatosan nyitva tartó büfé alkalmazottjának kell-e műszakpótlékot számfejteni a hétvégi és az éjszakai munkára? Tisztelettel: Éva
Ez nem vicc! Az éjszakai munka súlyos egészségkárosodást okoz Cikk
Az éjszakai munka káoszt okoz az emberi szervezetben és hosszú távú következményekkel is járhat – figyelmeztetnek brit szakemberek. A váltott műszakban végzett munkát már korábban összefüggésbe hozták a 2-es típusú cukorbetegség, a szívroham és a rák előfordulásának magasabb arányával.