Válságos helyzetben van a cég, mitévő legyen a régóta táppénzen lévő, leszázalékolás előtt álló dolgozóival?

  • adozona.hu
2

Építőipari cégnél több munkavállaló régóta tartós táppénzen van. A mostani, válságos építőipari helyzetben elég nagy teher a munkáltatónak a folyamatos táppénz-hozzájárulás, miközben az érintett munkavállalókról tudni lehet, hogy már nem fognak újra dolgozni, értéket termelni, leszázalékolás előtt állnak. Köteles-e addig, azaz egy évig munkaviszonyban tartani őket a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt is megszüntethető felmondással, azonban munkavégzés hiányában az indoklási lehetőség is viszonylag szűk. Ez esetben a munkáltató működésével összefüggő ok jöhet szóba, mint például a létszámcsökkentés. Természetesen ebben az esetben is feltétel, hogy ez valós indok legyen, és a munkáltató ne alkalmazzon új munkaerőt a kieső munkavállaló helyére. Ugyanakkor kérdés, mennyiben lenne előrébb ezzel a munkáltató, hiszen a felmondás csak a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év lejártát követő napon hatályosul, így ekkor kezdődik el a felmondási idő.

Ehhez képest megfontolandó, hogy majd a keresőképessé válást követően elvégzendő foglalkozás-egészségügyi vizsgálat várhatóan „nem alkalmas” eredménye alapján szüntesse meg a munkáltató a munkaviszonyt, egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással. Ekkor azonban ügyelni kell arra, hogy ha a munkavállaló már rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülne, abban az esetben a munkáltató akkor szüntetheti meg a munkaviszonyt egészségi okkal összefüggő képesség hiányával indokolt felmondással, ha a munkavállaló eredeti munkakörében nem foglalkoztatható tovább, és nem tud a munkavállaló számára az egészségi állapotának megfelelő munkakört felajánlani, vagy a munkavállaló a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.

Természetesen arra is ügyelnie kell a munkáltatónak, hogy betartsa az egyenlő bánásmód követelményét, és ne valósítson meg joggal való visszaélést. Ezek ugyanis – a konkrét tényállás függvényében – felmerülhetnek például, ha a felmondásnak ugyan látszólag valódi oka a létszámcsökkentés, de mögöttes, tényleges indoka mégis a hosszabb tartamú keresőképtelenség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
dudas.dr

Kedves Olvasónk, köszönjük szépen a hozzászólását! Egyetértek, éppen ezért a 4. mondatban szerepel is, csak a jogszabály szó szerinti idézése nélkül. Üdvözlettel, Mária

A cikkben szerintem érdemes lenne arra is kitérni, hogy a felmondás átadása ugyan lehetséges a keresőképtelenség első egy éve mint időtartam alatt is, de a felmondási idő nem kezdődik el, csak a keresőképtelenség végén, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő 1 év múlva (Mt. 68. § (2) b.):

39. A felmondási idő
68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:

a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,

b) a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség,

c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Le nem dolgozott órák elszámolása

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Csed/gyed melyik hónaptól nem adózik?

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 június
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink