Nyári gyakorlat, diákok foglalkoztatása duális képzőhelyként nem regisztrált vállalkozás esetében

  • adozona.hu

Duális képzőhelyként nem regisztrált vállalkozás köthet-e szakképző iskolával megállapodást középiskolai diákok nyári foglalkoztatására? Ha igen, milyen szerződéssel, díjazással teheti ezt meg, milyen adó- és járulékfizetési szabályokra kell figyelnie? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Érdeklődni szeretnék, hogy 1. A kamaránál duális képzőhelyként nem regisztrált vállalkozás köthet-e szakképző iskolával megállapodást középiskolások számára nyári gyakorlati hely biztosítására? 2. Ha igen, milyen formában kell a diákokat foglalkoztatni, munkaszerződéssel, szakképzési munkaszerződéssel, esetleg lehet-e egyszerűsített foglalkoztatásként? 3. Milyen díjazásban kell részesíteni a tanulót a nyári gyakorlat idejére, illetve milyen járulékok és közterhek vonatkoznak ilyen esetben a foglalkoztatásra? 4. A díjazáson kívül milyen kötelező juttatást kel biztosítani a diákok számára?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 83. § (1) bekezdése szerint a szakképzési munkaszerződéssel a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy és a duális képzőhely között munkaviszony jön létre. A 80. § (1) bekezdés szerint szakirányú oktatást – ha a törvény eltérően nem rendelkezik – a duális képzőhely, illetve a szakképző intézmény szervezhet.

Duális képzőhelyként az a képzőközpont vagy – a szakképző intézmény kivételével – más olyan gazdálkodó szervezet (ideértve a mezőgazdasági őstermelőt is) vehető nyilvántartásba, amely a vonatkozó előírásoknak megfelel. A 82. § rendelkezik a duális képzőhelyek nyilvántartásáról. Mindezek alapján nem duális képzőhely főszabály szerint nem köthet szakképzési munkaszerződést.

Kivételként azonban, ha a képzésben részt vevő személy a szakmai oktatásban párhuzamosan fennálló, foglalkoztatásra irányuló jogviszonya mellett vesz részt, és ezen jogviszonyában az őt foglalkoztató tevékenysége kapcsolódik az adott szakma ágazatához, a szakirányú oktatás (a végrehajtási rendeletében meghatározott képzési program alapján) az őt foglalkoztatónál is teljesíthető. Ebben az esetben a szakirányú oktatás időtartamára a felek – választásuk szerint – szakképzési munkaszerződést kötnek, ha annak feltételei egyébként fennállnak, vagy a képzésben részt vevő személy meglévő munkaszerződését, illetve kinevezését módosítják.

Foglalkoztatás, vállalkozás nyugdíj előtt, mellett 2025-ben – webinárium

Utóbbi esetben a képzésben részt vevő személy munkaszerződését úgy kell módosítani, hogy abban – az eredeti munkaköri feladatok ellátása mellett vagy helyett – szerepeltetni kell a szakirányú oktatás teljesítéséhez a munkáltató által biztosított feltételeket. Ha a képzésben részt vevő személy az eredeti munkaköri feladatait is ellátja, a munkaszerződésben meg kell határozni a munkaköri feladatokra és a szakképzésben való részvételre fordítható munkaidő arányát. Az így módosított munkaszerződés nem minősül szakképzési munkaszerződésnek, ezért a szakképzési munkaszerződéshez kapcsolódó kedvezmények, illetve mentességek nem alkalmazhatóak. A foglalkoztatóra a duális képzőhelyre meghatározott szabályokat kell alkalmazni. A szakképzési munkaszerződés tartalmi elemeit a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II.7.) kormányrendelet (Szkr.) 250. §-a rendezi.

A díjazásra vonatkozó szabályokat a 85. § tartalmazza. Ennek értelmében a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakképzési munkaszerződés alapján végzett munkáért havonta közvetlenül nyújtott pénzbeli juttatásként a kormányrendeletben meghatározott mértékű munkabérre jogosult. Az Szkr. 253. § (1) bekezdése alapján a szakképzési munkaszerződés alapján kifizetett munkabér havi mértékének összege – a tanuló és a duális képzőhely megállapodása alapján – a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltsége egyhavi összege, de legfeljebb annak százhatvannyolc százaléka, amelynek megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló szakmai felkészültségét és tanulmányi eredményeit. Ennek megfelelően jelenleg a munkabér havi összege nappali tagozaton 100 000 forinttól 168 000 forintig terjedhet.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 1. számú mellékletének 4.11. pontja mentesíti az adó alól a szakképzési munka szerződés alapján a duális képzőhelyen folytatott szakirányú oktatásban részt vevő magánszemélynek az Szkt. alapján meghatározott mértékben kifizetett munkabért és a minimálbért meg nem haladó mértékű más pénzbeli és nem pénzbeli juttatást. A munkabér adómentességére vonatkozó összeghatár tehát megegyezik az Szkt.-ban meghatározott mértékkel, így az legfeljebb havi 168 000 forintig lehet adómentes.

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 5. § (1) bekezdés e) pont ea) alpontja szerint a kifizetőnek nem keletkezik a Szocho tv. 1. § (1)–(3) bekezdése szerint adófizetési kötelezettsége az Szkt. 83. § (1) bekezdése szerinti szakképzési munkaszerződés alapján létrejött jogviszonyra tekintettel. A Szocho tv. 17/A. § (4) bekezdése alapján a szakirányú oktatás adókedvezményét – többek között – az érvényesítheti, aki a tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel az Szkt. alapján szakképzési munkaszerződést kötött.

A tanulót, illetve a képzésben részt vevő személyt egyéb juttatásként megilletik a duális képzőhelyen a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy által választott szakmához szükséges szakképzettséggel betöltött munkakörben foglalkoztatottak részére biztosított juttatások. A juttatásokat a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy igazolatlan mulasztásával arányosan csökkenteni kell.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Beutaztatás utazásszervezés áfája

Nagy Norbert

adószakértő

Italautomatakártya-feltöltés

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink